Gönüllülük Ödülleri sahiplerini buldu
 Ceyhun Diribaş

Gönüllülük Ödülleri sahiplerini buldu

Gönüllülük Ödülleri sahiplerini buldu
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türkiye’de gönüllülük denildiğinde akla gelen ilk isim olan; Gönüllü Platformu’nun Kurucusu, Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu, gönüllülüğü yaymak için 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü vesilesiyle düzenlenen “Gönüllülük hayatınıza neler kazandırdı?” temalı yarışmanın sonuçlarını, 7 Aralık Cuma günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde açıkladı.

TÜRKİYE’NİN GÖNÜLLÜLERİ SEÇİLDİ…

Gönüllülük Ödülü’nün Yelda Kuşçu Kılıçarslan, Yasemin Bahar ve Afra İnce’ye takdim edildiği gecede, aynı zamanda Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği tarafından yürütülen ve sivil toplum çalışmalarına üniversite gençliğinin aktif katılımını sağlamayı hedefleyen Ağaç Yaşken Eğilir Projesi’nin tanıtım sunumu ile Aktif Toplum Derneği’nin, sivil toplum kuruluşları, gönüllüler ve gönüllü adaylarının birbirleriyle buluşmalarını destekleyecek dijital platformun sunumu da gerçekleştirildi.

gönüllülük inal aydınoğlu

GÖNÜLLÜLÜĞE ADANMIŞ BİR HAYAT…

Birleşmiş Milletler tarafından 1985 yılında kabul edilen 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü, 123 ülkeyle birlikte ülkemizde de kutlanıyor. Gönüllülük kavramını her dönem bilinir kılmak, içsel huzurumuzun ancak gönüllü bireyler olarak sağlanabileceğini hatırlatan Gönüllü Platformu Kurucusu, Türkiye’nin Gönüllülük Öğretmeni İnal Aydınoğlu, ömrünü çevresindeki insanlara ve gençlere gönüllülüğü öğretmeye adayan bir isim. İnal Aydınoğlu, hem Türkiye’nin köklü üniversitelerinde gönüllülük üzerine yüksek lisans dersleri veriyor, hem kitaplar yazıyor, hem de önemli STK’larla gönüllülük üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor. Aydınoğlu; “40 yılı aşkın süredir gönüllüyüm, hayatımı bu kavram üzerine değiştirdim. Öğrendiklerimi ve öğreneceklerimi insanlara anlatarak, onlara da gönüllülüğü aşılamaya kendimi adadım. Her bir birey, bu manevi huzurun hayatımıza tuttuğu ışığı, saf sevgiyi ve mutluluğu yaşamalı” derken; hiçbir karşılık beklemeden, vererek, dağıtarak ve severek yaşamanın insanı zenginleştirdiğine inandığını sözlerine ekliyor.

TÜRKİYE’DE GÖNÜLLÜLÜK KAVRAMI YETERİNCE BİLİNMİYOR… 

Türkiye’de gönüllülük kavramının yeterince bilinmediğine, bağışçılık ve gönüllülük kavramının sıklıkla karıştırıldığına dikkat çeken İnal Aydınoğlu; “Gönüllülük hiçbir maddi ya da manevi beklenti olmadan yapılan iyiliktir. Bizim ve başka insanların hayatını güzelleştiren, zenginleştiren değerler sevgi, şefkat ve merhamettir. Anlamlı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmek için bu yüce değerleri hiçbir karşılık beklemeden, ayırımsız, koşulsuz ve esirgemeden, cömertçe başka insanlara verebilmemiz, acı, yoksulluk ve yalnızlıklarını paylaşmamız gerekir. Karşılık olarak bir teşekkür dahi beklesek, bizim mutluluğumuz karşıdaki insanın iki dudağının arasına sığınmış olur” diyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir