Göztepe'nin ünlü Abdullah Galip Paşa Köşkü satılık
 Kadir Toprakkaya

Köşkler diyarı Göztepe’nin ünlü köşkü satılık

Köşkler diyarı Göztepe’nin ünlü köşkü satılık
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Göztepe’nin ünlü köşklerinden biri daha, yeni sahibini beklemek üzere satılığa çıktı. Göztepe ile Feneryolu Mahallesi sınırları arasında kalan ve çevrede “Abdullah Galip Paşa Köşkü” olarak bilinen yapının en ilgi çeken tarafı, mimari özellikleri olarak biliniyor.

ABDULLAH GALİP PAŞA’YA DÜĞÜN HEDİYESİ…

Kayıtlarda II. Abdulhamid’in Mabeyincisi Hakkı Bey tarafından yaptırıldığı bilgisinin yer aldığı köşk, çevresindeki apartmanlar ve ağaçlar nedeniyle çok fark edilmiyor. Ancak dikkatli bakıldığında, hele içine girildiğinde bambaşka bir dünyaya açıldığınızı fark ediyorsunuz. Köşkün bir başka ilginç hikayesi de Müşir Mehmet Hayri Paşa’nın, kızı Azize Dürnev ile evlenen Abdullah Galip Paşa’ya bu köşkü düğün hediyesi olarak hediye etmiş olması.

VEDAT AKKAŞ: MİMARİ YAPISI BENİ ÇOK ETKİLEDİ…

Köşkün satışına yetkili kılınmış isimlerden biri, gayrimenkul danışmanları arasında “köşk uzmanı” olarak anılan Vedat Akkaş. Daha önceleri yine Göztepe’nin bir başka ünlü köşkü olan Zülüflü İsmail Paşa Köşkü’nün kiralanması işlemini gerçekleştiren Akkaş; “Pek çok köşkün satışına ve kiralanmasına aracılık ettim. Ancak bu köşkün mimari yapısı beni çok etkiledi” şeklinde konuştu.

Abdullah Galip Paşa Köşkü

Köşkün mimari özelliklerinden bazıları sivri külahlı cihannuması, orijinal kalem işçiliği olan tavan işlemeleri, yüksek tavan, giyotin pencere ve fresklerle bezenmiş olması…

ABDULLAH GALİP PAŞA KÖŞKÜ HAKKINDA…

Göztepe Abdullah Galip Paşa Köşkü, İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasında, Kadıköy Göztepe tren yoluna paralel Hat Boyu ile Nadir Ağa sokakların kesiştiği yapı adasında inşa edilmiştir. Köşk, eski Selanik Valisi Abdullah Galip Paşa’nın ismiyle anılır. Köşkü esas yaptıran ise Sultan II. Abdülhamit’in mabeyncisi Hakkı Bey’dir. Köşkün mimarı ve yapılış tarihi bilinmemektedir. Köşkün yanında ise kayınpederi Müşir Mehmet Hayri Paşa’nın köşkü bulunur. Müşir Mehmet Hayri Paşa, Selanik’te bulunan III. Ordu Komutanı idi.

Abdullah Galip Paşa Köşkü, çift kırma çatılı ahşap bir yapıdır. Yapı normal iki kat ve çatı arası katıyla üç katlıdır. Çatılar oldukça dik olup kiremit kaplıdır. Yapının girişi merdivenli bir giriştir. Girişin üst katı bir balkondur. Burada çok güzel ahşap oymalar ve desenler bulunur. Yapının ikinci katında, giriş simetrisine göre sağda ve solda iki çıkma balkon vardır. Bu balkonlarda ve çatı alnında ahşap işçilikleri dikkat çekicidir.

Müşir Mehmet Hayri Paşa’nın Seniye Hanım ile evliliğinden iki kızları vardı; Azize Dürnev Hanım ve Emine Nazmiye Hanım. Mehmet Hayri Paşa, Azize Dürnev Hanım’ı Selanik’te III. Ordu Komutanlığı yaptığı sırada Selanik Valisi (Ağustos 1886-Ağustos 1891) olan Abdullah Galip Paşa ile evlendirmiş ve kendi köşklerinin hemen yanında bulunan iki buçuk katlı ahşap köşkü, ilk sahibi olan Sultan II. Abdülhamid’in mabeyncilerinden Hakkı Bey’den satın alarak, kızı Azize Dürnev Hanım’a düğün hediyesi olarak vermişti. Böyle olmasına rağmen köşk, hala güvey Abdullah Galip Paşa’nın adıyla anılmaktadır.

Ağustos 1886’da Selanik’e atanan Abdullah Galip Paşa, memleketin dertlerini ve ihtiyaçlarını anlayıp, münevver bir fikir ile çalışmış ve kıymetli eserler bırakmış, Sabri ve Mithat Paşa’lardan sonra yenilik taraftarı ilk valiydi. Yaşına rağmen genç fikirliydi, milli onur ve haysiyetine düşkündü. İri yarı vücuduyla ağırbaşlı görünür, şefkatli ve kibar davranışlarıyla bir hanımefendi yumuşaklığına sahip sanılsa da hiddetlendiği anda kalın ve gür sesi ile kükrer, karşısındakileri titretirdi. Bembeyaz sakalları ve koyu mavi iri gözleri vardı.

Bunu paylaş:
  • 37
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir