Güngör Uras: Nerede o eski lokantalar!
 Kadir Toprakkaya

Güngör Uras: Nerede o eski lokantalar!

Güngör Uras: Nerede o eski lokantalar!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Moda Deniz Kulübü’nde Aralık ayının konuğu Güngör Uras oldu. “Yemek ve Sohbet” teması altında gerçekleşen buluşmanın konusu ise, ekonomik ve sosyal değişim ile birlikte yeme-içme kültüründeki değişim idi. Kadıköy Life Dergisi Gastronomi Editörü Mörfi Menahem’in destekleriyle hazırlanan program kapsamında Moda Deniz Kulübü’nde çok eski yıllardan beri süregelen lezzetler, Executive Chef Feyyaz Doğan tarafından hazırlanarak konuklara sunuldu.

EGE CANSEN, REHA ARAR, OSMAN SERİM…

Moda Deniz Kulübü Genel Müdürü Ayhan Alpakın’ın açılış konuşmasıyla başlayan gecede, konukların takdim edilmesinin ardından isabetli seçimi nedeniyle kendisine alkışlarla teşekkür edildi. Konuklar arasında ekonomiyi, sosyal değişimi ve yeme-içme kültürünü en iyi bilen isimler arasında anılan Ege Cansen, Reha Arar ve Osman Serim’in olması etkinliğe ayrı bir renk kattı.

NEREDE ESKİ LOKANTALAR?..

Güngör Uras, Ankara’nın en ünlü lokantaları arasında yer alan Karpiç ve Süreyya’dan örnekler verirken; bu mekanlarda ceketsiz, kravatsız erkeklere rastlamanın mümkün olmadığına değindi. İstanbul Beyoğlu’nda Rus kültürünü yansıtan mekânlar arasında efsaneleşen Rejans’ın, uzun yıllar sarı votkası ve Rus mutfağından seçmelerle İstanbul lokanta kültürünün gözdesi olmayı sürdürdüğünü dile getiren Uras; “Gümüş çatal bıçaklar, porselen tabaklar, kolalı bembeyaz peçeteler ve örtüleriyle orayı hep hatırlayacağım” dedi.

Güngör Uras

DEĞİŞİM TÜM DÜNYADA…

Yeme-içme kültüründeki değişimin sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada olduğu bilgisini aktaran Güngör Uras; “Bu değişimi Astor Şatosu’nda da yaşadım. Londra’ya bir saat uzaklıkta, Thames Nehri kenarında ve şimdilerde otel olarak işletilen bu görkemli eski şatoya 1995 yılında ilk gittiğimde şampanyayı ıstakoz ile servis ettiler. Beş yıl sonraki gidişimde çilek, son gidişimde ise badem ile ikram ettiler. Aslen Amerikalı olan Lady Astor’un bir dönem İngiliz aristokrasisinin önemli şahsiyetlerini bu şatoda ağırlamış olduğunu düşündüğümde, bu değişimi kabullenmekte zorlanmadım desen olmaz” şeklinde konuştu.

HER DÜŞÜŞ, YENİ BİR TIRMANIŞIN BAŞLANGICI…

Buluşmada başta Reha Arar olmak üzere söz alıp anılarını paylaşan konukların, yaşanan bu değişimden rahatsız olduklarını dile getirmeleri sonrasında bir konuşma yapan Kadıköy Life Dergisi Gastronomi Editörü Mörfi Menahem; “Unutmayalım ki her düşüş, yeni bir tırmanışın başlangıcı olmuştur. Mutlaka taşlar yerine oturacak, iyi ve doğru olan geri gelecektir” mesajı verdi.

Güngör Uras

Güngör Uras’a etkinliğe katılımı ve katkılarından dolayı, Moda Deniz Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri Nezih Onat, Osman Ulukan ve Osman Serim tarafından bir anı plaketi verildi…

Güngör Uras

Geceye katılarak renk katan konuklar arasında, yazdığı “Bir Yaşam Gurusunun Kaleminden Tatlar, Anlar, Dostlar” adlı kitabı ile dikkatleri çeken Reha Arar ile Gusto Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın da vardı. Moda Deniz Kulübü Genel Müdürü Ayhan Alpakın, Yönetim Kurulu Üyesi Osman Serim, Şerafettin Dinçer, Hülya Botasun, Mehmet Yalçın, Nezih Onat, Nükhet Onat, Reha Arar, Sevgi Arar ve Canan Toprakkaya…

Güngör Uras

Programın sonunda Moda Deniz Kulübü Executive Chefi Feyyaz Doğan ile birlikte mutfak ve servis personelini sahneye davet eden Güngör Uras; “Dünyanın en güzel mekanı, en iyi mutfağı da olsa onu en iyi şekilde servis edemediğiniz zaman hiçbir anlamı olmaz. Bu nedenle servis, çok önemli bir konudur. Bu akşam bize bu lezzetleri hazırlayan ve servis yapan personele teşekkürlerimi iletiyorum” dedi…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir