Gürültü kirliliğinden anlayışınız sadece eğlence merkezleri mi?..
 Kadir Toprakkaya

Gürültü kirliliğinden anlayışınız sadece eğlence merkezleri mi?..

Gürültü kirliliğinden anlayışınız sadece eğlence merkezleri mi?..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul’da gece kulüplerinin desibel sınırlarını aşması nedeniyle yapılan örnek uygulamada işletmelere ceza yağdı. Ancak, İstanbulluların gürültü kirliliği ile savaşının nedeni sadece eğlence merkezleri değil…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen İstanbul genelindeki denetimlerde, gece kulüpleri ve eğlence merkezlerine 331 bin 697 TL’lik ceza kesildi.

KONTROLSÜZ KORNA KULLANIMINI KONTROL ALTINA ALIN…

İstanbul’da gürültü kirliliğinin başlıca nedenleri arasında, gereksiz klaskon ve korna kullanımı yer alıyor. Taksi ve otobüslerin yanı sıra daha çok minibüslerin gün içerisinde yolcu almak için sürekli kornaya basmaları, yer yer ritmik olarak klakson çalmaları, İstanbulluları canından bezdirdi. Kadıköy-Kartal ve Kadıköy-Pendik gibi minibüs hatlarında bu yönde şikâyetlerin artmasına rağmen, kornadan kaynaklanan gürültüğü kirliliğinin önlenememesi dikkat çekici…

İSTEDİKLERİ GİBİ HAREKET ETMEKTE SERBESTLER…

Trafikte gereksiz ve aşırı korna kullanımının başında sabırsızlık ve eğitimsizlik geliyor. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde araçların ilerleyememesi nedeniyle kornaya basma gereği duyan araç sürücüleri, çevreye verdiği zararın farkında olarak ya da olmayarak İstanbul’da yaşam kalitesini düşürmeye devam ediyor. Son yıllarda ticari taksi, dolmuş ve otobüs gibi toplu kullanım araçlarında bu yönde eğilimlerin azalması dikkat çekerken, minibüslerde sorunun çığ gibi büyüdüğü görülüyor. Özellikle minibüs hatları çevresinde esnaf ve mahalle sakinlerinin şikâyetlerinin çözüm ile sonuçlanmadığını görmek, sorunun artarak devam etmesini gözlemlemek ile mümkün…

APARTMANLARDA DA SAYGI YOK…

İstanbul genelinde, apartman ve siteler gibi toplu yaşam alanlarında da gürültü kirliliği ön plana çıkıyor. Genel olarak apartmanların eski, bakımsız ve yalıtımsız olması nedeniyle daireler arasında ses iletiminin had safhada olması, bu yönde şikâyetleri de beraberinde getiriyor.

BİTMEK BİLMEYEN YOL ÇALIŞMALARI…

Yine gürültü yönü ile etkisi çok olmamak ile birlikte, yol çalışmalarının da kontrolsüz ve uzun sürmesi halinde gürültü kirliliğine neden olduğu biliniyor.

APARTMANALTI SANAYİ ve TİCARİ İŞLETMELER…

İstanbul genelinde gürültü kirliliğine neden olan etkenler arasında, apartmanların altında hizmet veren sanayi, otomotiv ve tamirhane gibi işletmeler de yer alıyor. Çoğu ruhsatsız, izinsiz ya da çeşitli sebepler ile mahalle araları ve apartman altında hizmet veren sanayi-ticari işletmeler, apartman sakinlerini rahatsız etmeye devam ediyor.

TOPLUMSAL KURALLARA RİAYET ETMEYENLER…

Yine İstanbul’da etkili olan kirlilik çeşitleri arasında, bireysel gürültü kirliliği de yer alıyor. Özellikle apartmanlarda komşular ve işletmelerde esnaflar arası kuralsızlıklar, gürültü kirliliğini tetikliyor. Apartmanlarda gece saatlerinde yüksek sesle müzik dinlenmesi ve benzeri nedenler ile birlikte iş dünyasında esnafların yüksek sesle ve bağırarak müşteri çekmeye çalışması gibi etkenler, gürültü kirliliğini de beraberinde getiriyor.

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir