Hababam Sınıfı’na 40. yıl jesti...
 Kadir Toprakkaya

Hababam Sınıfı’na 40. yıl jesti…

Hababam Sınıfı’na 40. yıl jesti…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Rıfat Ilgaz’ın romanından sinemaya uyarlanan ve çekildiği 1974 yılından beri bizleri hala güldürmeyi başarabilen bir başyapıt olan “Hababam Sınıfı” serilerinin “Güdük Necmi”, “Hayta İsmail”, “Bacaksız” gibi lakaplarla ünlü yedi oyuncusu, 40. yıl kutlamalarını Kadıköy merkezli İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği’nin ev sahipliğinde yaptı.

“Yeşilçam’a Saygı” konseptli etkinliklerine bir yenisini daha ekleyen İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD), Hababam Sınıfı’nın haylaz ama bir o kadar da sevimli, gerektiğinde özür dileyebilen öğrencilerini yıllar sonra bir araya getirdi ve derneğin Yeşilçam Cafe’sinde oyuncularla birlikte Hababam Sınıfı’nın 40. yıl pastası kesildi.

ANILARA YOLCULUK ETTİLER…

Filme ilişkin söyleşinin ve pasta kesiminin ardından oyuncular, klasik otomobillerle filmin çekildiği Üsküdar Koşuyolu’nda bulunan Adile Sultan Kasrı’na götürüldü. Oyuncular Halit Akçatepe, Tuncay Akça, Cafer Dere, Ahmet Arıman, Mehmet Çatay, Ercan Gezmiş ve Tayfun Akalın, 40 yıl sonra filmin çekildiği mekânları gezince, anılara yolculuk ederek duygusal anlar yaşadılar.

40 YIL SONRA YENİDEN BİR ARADA…

Arzu Film’in yapımcılığını, Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini üstlendiği Hababam Sınıfı’nın İnek Şaban’ı Kemal Sunal, Hafize Ana’sı Adile Naşit, Domdom Ali’si Feridun Şavlı, Paşa Nuri’si Sıtkı Akçatepe, Tulum Hayri’si Cem Gürdap ve artık hayatta olmayan diğer oyuncuları; Güdük Necmi Halit Akçatepe, Hayta İsmail Ahmet Arıman, Bacaksız lakaplı Tuncay Akça gibi oyuncularla 40 yıl sonra İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği organizasyonu ile anılmış oldular.

“DÜNYADA BAŞKA BİR ÖRNEĞİ YOK…”

Etkinliğe ilişkin düşüncülerini aktaran Halit Akçatepe, filmin 40. yılında böyle bir etkinlikle tekrar hatırlanmasından ve filme emek vermiş diğer arkadaşlarıyla birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğunu, filmi kendisiyle birlikte yedi kuşağın izlediğini ve dünyada bunun başka bir örneği olmadığını  ifade etti.

“MUTLULUĞUMUZU ANLATABİLMEK İMKANSIZ…”

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği Başkanı Serkan Okay ise, etkinliğe ilişkin şunları söyledi: “Hababam Sınıfı’nın, herkesin ferdi olma hayallerini kurduğu bir sınıf olduğunu düşünüyorum. Çünkü müthiş bir dostluk var orada… Artık özlemle baktığımız bir başka dostluk… Filmin 40. yıl kutlamasını organize etmekten, bu büyük dostlukları bir araya getirebilmekten ve filmin olmazsa olmazları Kemal Sunal, Adile Naşit gibi unutulmaz oyuncuları anabilmiş olmaktan duyduğumuz mutluluğu anlatabilmek mümkün değil…”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir