Hafriyat kamyonu Kadıköy'de bir can daha aldı!
 Cenay Toprakkaya

Hafriyat kamyonu Kadıköy’de bir can daha aldı!

Hafriyat kamyonu Kadıköy’de bir can daha aldı!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türkiye genelinde son sürat devam eden kentsel dönüşüm ve kentsel yenileme sürecinde “canavarlar” olarak nitelendirilen hafriyat kamyonları, devasa iş makineleri ve beton mikserleri, can almaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün Kadıköy’de pazar alışverişi sonrası evine giden kadın, hafriyat kamyonunun çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Pazar arabasıyla Şemsettin Günaltay Caddesi üzerindeki trafik ışıklarından yolun karşısına geçmeye çalışan Saime Gündüzoğlu’na, T.A’nın kullandığı 34 UV 5517 plakalı hafriyat kamyonu çarptı. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekiplerince yapılan kontrolde, Gündüzoğlu’nun hayatını kaybettiği belirlendi. Sürücü T.A gözaltına alınırken, olay yerinde toplanan vatandaşlar hafriyat kamyonlarının trafiğin yoğun olduğu saatlerde şehir içine girmemesini istedi.

Aykurt Nuhoğlu hafriyat kamyonu açıklaması

AYKURT NUHOĞLU: TRAFİK YEREL YÖNETİMLERE BAĞLANMALI…

Erenköy’de hafriyat kamyonun neden olduğu ölümlü kazaya ilişkin açıklama yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Trafik yerel yönetimlere bağlanmalı” dedi. Şemsettin Günaltay Caddesi üzerinde seyir halindeki hafriyat kamyonunun semt pazarında alışveriş yapan Saime Geyimcioğlu’na çarpması sonucu meydana gelen kazadan dolayı büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Nuhoğlu, şunları söyledi:

DAHA KAÇ KİŞİ ÖLECEK?!

“Kazada hayatını kaybeden yurttaşımızın ailesine sabır diliyorum. En son eylül ayında bariyerleri aşan beton mikserinin neden olduğu kaza nedeniyle 1 kişi hayatını kaybetmiş, 5 kişi de yaralanmıştı. İstanbul’da 13 binin üzerinde kamyon var. Hafriyat kamyonlarının karıştığı kazalarda son 20 ayda 38 kişi hayatını kaybetti. Ülke ekonomisi inşaat sektörü üzerine kuruldu ama, neden olacağı sonuçlarla ilgili hiçbir çalışma yok. Biz belediye olarak cumartesi ve pazar günleri hafriyat kamyonlarının çalışmasını yasakladık. Bunun dışında belediye olarak bu kamyonlara ceza yazma yetkimiz bile yok. Bu kamyonlarının trafikte denetlenmesi için defalarca çağrı yaptık. ‘Daha kaç kişi ölecek?’ diye sorduk. Değişen hiç bir şey yok.

ŞEHRİN ORTASINDA TESADÜFEN YAŞIYORUZ…

Bu kamyonların hızlarının, seferlerinin denetlenmesi ve gerekli işlemlerinin yapılması zorunlu. İnsan hayatı bu kadar ucuz olamaz. Şehrin ortasında tesadüfen yaşıyoruz. Bir an önce bu konuya çözüm bulunması gerekiyor. Trafik düzenleme ve denetimi, yerel yönetimlere bağlanmalı. Daha doğrusu inşaat dahil kentin planlanmasıyla ilgili karar verme yetkisi, yerel yönetimlerde olmalı. Belediye olarak elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir