Haydarpaşa’nın 6 yıldır kolu kanadı kırık!
 Kadir Toprakkaya

Haydarpaşa’nın 6 yıldır kolu kanadı kırık!

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy ve İstanbul’un sembolü, Yeşilçam filmlerinde Avrupa’ya açılan kapı, Türkiye ile Ortadoğu ve Asya ülkeleri arasındaki tren ağında ilk düdüğün çaldığı Haydarpaşa Garı’nda tarihin en büyük yangının ardından buruk bekleyiş hala sürüyor.

Tarihler 28 Kasım 2010’u gösterdiğinde, çatı katındaki tadilat çalışması sırasında başladığı öngörülen yangın nedeniyle ikinci asrını karşılamaya hazırlanan Haydarpaşa Garı, milyonların gözü önünde cayır cayır yanmıştı. Kadıköylülerin ciğerlerini dağlayan, İstanbul’da şok etkisi yaratan yangının ardından Haydarpaşa Garı, 6 yıldır yeniden düdük seslerinin yankılanacağı günleri hasretle bekliyor.

haydarpasa-nin-alti-yildir-kolu-kanadi-kirik-2

ZAMAN 15:17’DE DURDU…

Milyonların hafızasında yeni bir hayata açılan kapı Haydarpaşa Garı’nda büyük yangın ile birlikte vapur yolcularının mutlaka bir kez baktığı tarihi saat de zarar gördü, yelkovan ve akrep 15:17’de durdu. 6 yıldır kılı kıpırdamayan saat, bir anlamda Haydarpaşa Garı’nın sessiz isyanının da sembolü oldu; “Felç oldum, kilitlendim, nefes alamıyorum, yaşayamıyorum” dercesine…

haydarpasa-nin-alti-yildir-kolu-kanadi-kirik-3

METRO HATTI SORUNU HAFİFLETTİ ANCAK, YETERLİ OLAMADI…

Kadıköy’de Rıhtım, Ayrılıkçeşme, Acıbadem ve Ünalan metro durakları, ilçenin kuzey kesimlerinde ulaşım ihtiyacının ana merkezi haline dönüştü. Haydarpaşa Garı’ndan Pendik’e kadar daha çok sahile yakın kesimlerden geçen banliyö hattının kapalı olması ise, Kadıköy’ün denize yakın kesimlerinde oturanlar için sorun oluşturmaya başladı. Denizden iç kesimlere doğru dikey hat seferlerinin yetersizliği de eklenince, metroya ulaşmak yolcular için büyük sorun haline dönüştü. Protesto gösterilerinde kamuoyuna yansıyan rakamlara göre ana hat trenlerinden 7 milyon, banliyö trenlerinden de 29 milyon yolcu, toplamda yılda 36 milyon yolcu tren seferlerinden mahrum kaldı. Ancak yıllardır son derece eski ve modern dönemin koşullarını karşılayamayan banliyö hattının yenilenme ihtiyacı, yolcu güvenliği nedeniyle büyük önem taşıyordu. Beraberinde çalışmaların hedeflenen yılda tamamlanmaması ve oldukça uzaması, protesto gösterilerine neden oldu.

Haydarpaşa

GÖZLER 2018 YILINDA…

Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı bünyesinde Haydarpaşa-Pendik arasında yürütülen banliyö hattı yenileme çalışmalarının en erken tamamlanabileceği tarih, 2018 yılı olarak kamuoyuna yansımaya başladı. Bu da en az  2 yıl daha banliyö hatlarının kullanılamayacağını ortaya koyuyor.

HAYDARPAŞA-KONYA SEFERLERİ…

Kadıköy genelinde tren yollarında ise ciddi hareketlilik gözlemleniyor. İlçenin bazı kesimlerinde istinat duvarları tamamen bitirilirken, projenin tamamlanması ile birlikte Kadıköy, Rıhtım-Bostancı yönünde büyük bir modern ulaşım ağına daha kavuşmuş olacak. Haydarpaşa Garı’ndan trene binen bir yolcu, aktarmalı olarak Ankara, ardından Konya’ya kısa sürede ulaşabilecek.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir