Haydarpaşa Garı'nda Taste of Tea (Çayın Tadı) Sergisi
 Deniz İhsan Taşdelen

Haydarpaşa Garı’nda “Taste of Tea (Çayın Tadı)” sergisi

Haydarpaşa Garı’nda “Taste of Tea (Çayın Tadı)” sergisi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1996 yılında Kore’de Park Byong Uk tarafından kurulan ve hayata geçirdiği uluslararası sanat projeleriyle dünya sanatı içerisinde önemli bir yer edinen Nine Dragon Heads, 15. İstanbul Bienali’nin paralel etkinlikler programı çerçevesinde 14 Eylül-4 Ekim 2017 tarihleri arasında Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştireceği “Taste of Tea (Çayın Tadı)” adlı sergiyle yeni bir diyalog arayışına giriyor.

Magda Gruli ve Denizhan Özer küratörlüğünde düzenlenen, 13 ülkeden 30 sanatçı ve grubunun yer alacağı “Taste of Tea” çağdaş sanat projesi; enstalasyon, video, heykel, fotoğraf ve performanslar aracılığıyla sanatın insan-doğa, insan-toplum ve insan-kültür ilişkilerini aktarabilme becerisini inceliyor. Nine Dragon Heads’in 1998’de bir gölün ortasından yol geçirmek istenmesine karşılık olarak çıkan protestolar sonucunda oluşan bir topluluk olduğunu söyleyen Nine Dragon Heads Sanatçısı Gabriel Adams, Kadıköy Life Dergisi’ne şu açıklamalarda bulundu:

Taste of Tea (Çayın Tadı) sergisi

ÇAYIN DOKUSU, TADI, HİSSETTİRDİKLERİ…

“Önceleri sadece bir kişinin aklından geçen bir şey olmasına rağmen, oluşum kısa bir süre sonra hızla yayıldı. Dünyanın her yerinden, farklı sanat dalındaki insanlara açık hale geldi Nine Dragon Heads. Her şeyi içine kabul etti, her şeyi uyarladı kendine. İstanbul’da her zaman bir proje yapmak istiyorduk. Bunun için daha önce workshoplar yaptık ve bu sene de İstanbul Bienali’nde yer almak istedik. Şu anda burada gördüğümüz bütün vagonlar ve sanatçılar, İstanbul Bienali’nin bir alt dalı aslında. Serginin isminin ‘Taste of Tea’ olmasının amacı ise sadece çayın tadından bahsetmek değil, çayın dokusu, hissettirdikleri ve buna benzer her şeyden dolayıdır.”

Taste of Tea

İSTANBUL’UN İKİ YAKASINA YAYILAN SANAT PROJELER…

Kurulduğu günden bugüne kadar dünya sorunlarıyla ilgilenen; insancıl, politik, çevresel ve kültürel konulara eğilen sanatçıların bireysel veya ortaklaşa yaptıkları sanat projelerini hayata geçiren Nine Dragon Heads, Haydarpaşa Garı’ndaki ana sergi mekanı dışında Sirkeci Garı’nda gerçekleştirdiği performanslar ve Piramid Sanat’ta yapacağı konferansla programını İstanbul’un iki yakasına yaymış olacak. Nine Dragon Heads’in 21 yıllık uluslararası bir ekip olduğunu söyleyen Taste of Tea Türkiye sanatçılarından Serdal Giden; “Yung’un kurmuş olduğu ve daha çok gerilla tarzında olan,  ülkeden ülkeye farklı çalışmalar açığa çıkartan bir oluşum Nine Dragon Heads. Konuya ve ülkeye göre çalışmalar değişiyor” dedi.

Taste of Tea

ETKİNLİKTE YER ALAN SANATÇILAR…

Ali Bramwel (Yeni Zellanda), Alois Schield (Avusturya), Antti Tenetz (Hollanda), Aslı Özok (Türkiye), Bedri Baykam (Türkiye), Christophe Doucet (Fransa), Daniela de Maddalena (İsviçre), Denizhan Özer (Türkiye), Enrique Munoz Garcia (Şili), Eun su Lim (Kore), Gabriel Adams ( Amerika), Gordana Andjelic Galic ( Bosna Hersek), Harold de Bree (Hollanda), İliko Zautashvili (Gürcistan), IMPULSE – Kam Yeonhee, Seuk, Cha Yeongwon (Kore), Jessy Theo Rahman (Hollanda), Kazunori Kitazava (Japonya), Kelli Sharp (Avustralya), Kim Jaenam (Kore), Kim Jaikwan (Kore), Lee Leenam (Kore), Light House – Moon Sangwook, Yoon Hyunseob, Jang Wongyu (Kore), Pang Hyosung ( Kore), Serdal Kesgin (Türkiye), Seren Ceren Asyalı (Türkiye), Shin Yonggu (Kore), Sim Jea Bun (Kore), Suh Yoonhee (Kore), Susanne Muller (İsviçre), Yoo Jounghye (Kore).

Taste of Tea

Yeni bir durum yaratma ve ilham kaynağı olmak için gerçekleşecek olan ve çay ya da çay kültürü üzerinden izleyicileri düşünmeye sevk etmeyi amaçlayan “Taste of Tea”, İstanbul Bienali’nin paralel etkinlikler programı çerçevesinde 14 Eylül-4 Ekim 2017 tarihleri arasında Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirilecek…

Taste of Tea

Taste of Tea   Taste of Tea  Taste of Tea  Taste of Tea

Bunu paylaş:
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir