Haydarpaşa Limanı'na uluslararası yolcu salonu
 Haber Merkezi

Haydarpaşa Limanı’na uluslararası yolcu salonu

Haydarpaşa Limanı’na uluslararası yolcu salonu
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Ukrayna ile yapılan taşımacılık ve turizm anlaşmaları kapsamında Haydarpaşa Limanı’nda oluşturulan uluslararası yolcu salonu, düzenlenen törenle hizmete girdi. Açılışa Liman Müdürü Dursun Arpacıoğlu, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sybiha, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Ukrayna’dan gemiyle gelen 40 misafir gazeteci ve davetliler katıldı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sybiha, Haydarpaşa Limanı’ndaki törende yaptığı konuşmada Türkiye ve Ukrayna halklarının birbirlerini çok iyi anladığını belirterek, Türkiye’de bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Yapılan çalışmanın iki ülke arasındaki turizmi canlandırması açısından önemli olduğunu ifade eden Sybiha, şunları ifade etti:

Haydarpaşa Limanı

UKRAYNALILAR, TATİL İÇİN TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDİYOR…

“Geçtiğimiz gün iki yıl aradan sonra Antalya’da bir araya gelerek, Ukrayna ve Türkiye arasındaki turizm ilişkilerini ele alan bir toplantı düzenledik. İşbirliği konusunda güzel ilerlemelerin olduğunu gördük ve umut ediyoruz ki bu ilerleme artarak devam edecektir. Bildiğiniz gibi Ukraynalılar, tatil için Türkiye’yi tercih ediyor. Ukrayna da tarihi mekanları olan bir ülke ve biz de sizleri ülkemize bekliyoruz. Atatürk’ün dediği gibi Karadeniz, bizi birbirimize bağlayan bir köprüdür. Bugün burada bulunarak da bu bağı çok güzel bir şekilde hissediyoruz.”

MİSAFİRLER İÇİN BAŞKA LİMANLAR DA HAZIRLANIYOR…

İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin ise; “Ukrayna bizim için herhangi bir ülke değil, dost ve stratejik ortağımız. Turizmde özel bir partnerimiz Ukrayna’dan gelen misafirler, bizim için her zaman çok özel misafirler oldu ve olmaya da devam edecek. İstanbul Valiliği’nin dünyada üç kardeş şehri var ve bunlardan biri de Odessa şehri. Dolayısıyla Ukrayna, bizim için farklı ve özel bir ülke. Ukrayna’dan İstanbul’a gelecek misafirlerimizin limanımızı kullanmaları durumunda, şehre ulaşımları ile ilgili tüm tedbirleri Liman Başkanlığımız alıyor. İstanbul Başkonsolosluğumuzla da sürekli işbirliği içerisindeyiz. İstanbul, Ukrayna’dan gelecek misafirler için başka limanlar da hazırlıyor. Karaköy’de hazırlanan limanımız tamamlandığında bölgenin en modern limanlarından olacak” şeklinde konuştu.

ANADOLU YAKASI’NIN İLK ULUSLARARASI YOLCU LİMANI…

Liman Müdürü Dursun Arpacıoğlu da yolcu salonu ile birlikte Haydarpaşa’nın da artık hudut kapısı statüsüne kavuştuğunu belirterek, Ukrayna ile birlikte Karadeniz bölgesinden gelecek yolcuların gümrük ve pasaport işlemlerinin burada yapabileceğini bildirdi. Haydarpaşa Limanı’nın aynı zamanda Anadolu Yakası’nın ilk uluslararası yolcu limanı olduğunu ifade eden Arpacıoğlu; “Limanımız misafirlerimizi karşılamak için hazır vaziyette. Misafirlerimiz, Ukrayna’dan otomobilleriyle de İstanbul’a gelip, buradan Avrasya Tüneli ya da arabalı vapurla Avrupa Yakası’na kolaylıkla geçebilecek” dedi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir