Haydarpaşa Sahaf Festivali'nde son günler
 Deniz İhsan Taşdelen

Haydarpaşa Sahaf Festivali’nde son günler

Haydarpaşa Sahaf Festivali’nde son günler
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Haydarpaşa Garı’nda 18 Kasım tarihinden bu yana yoğun katılımla devam eden, Beyoğlu Sahaflar Derneği’nin öncülüğünde gerçekleştirilen Haydarpaşa Sahaf Festivali’nde nadir bulunan kitap ve dergilerin, plakların, her bütçeye uygun ikinci el kitapların, eski belgeler, evrak ve haritaların, Osmanlıca kitap ve mecmuaların kitapseverlerle buluşması 3 Aralık Pazar günü sona eriyor.

Sinemamızın, tiyatromuzun ve elbette edebiyatımızın en kıymetli figürlerinden tarihi Haydarpaşa Tren Garı, asli görevine dönmek ve yolcularına yeniden hizmet vermek için artık gün sayıyor. Bir roman sayfasındaki gibi hasretin, özlemin, ayrılığın, kavuşmanın başlangıç noktası olan Haydarpaşa Garı; yolcularına, trenlerine ve vapurlarına hoşgeldiniz diyeceği günden önce kapılarını ve peronlarını kitapseverler ile Kadıköy, Üsküdar ve Beyoğlu’nun tam 40 sahafının on binlerce güzel kitabına açtı. Gar, kısa bir süre daha bu ısısını koruyacak.

İYİ EDEBİYATIN PEŞİNDE…

“Haydarpaşa Garı bu kadar önemli ve tarihi bir yer iken, burada Sahaf Festivali’nin olmaması büyük eksiklik” diyen Hermes Sahaf’ın sahibi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği Başkanı Ümit Nar, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Biz sahaflar olarak bu mesleğin ahlaki bakımdan hakkını vererek, korsan kitaptan uzak duran insanlarız. İyi edebiyatın peşinde olan ve iyi çeviri olan kitapları satmaya çalışan insanlarız. En önemli şeylerden biri, zaman zaman kitap tavsiyesi almaya gelen insanlar oluyor, özellikle de gençler. Bu insanlara iyi kitapları öneriyoruz. Önerelim ki, kitaba ilgisi bir sevgiye dönüşsün ve katlanarak devam etsin.

Haydarpaşa Sahaf Festivali

KADIKÖY BELEDİYESİ İLE DAYANIŞMAYA GİDİP, BU İŞİ YAPACAĞIZ…

İstanbul’un en önemli merkezlerinden biri olarak Haydarpaşa Garı’nda bu festivalin kamu desteğiyle yapılması ve gelenekselleştirilmesi gerekir. Kaç yıldır olmuyordu. Şimdi gara kendi çabamızla kendimiz para ödeyerek, bu bölümü 15 günlüğüne kiralayarak bunun bir yolunu bulmuş olduk. Buraya Samsun’dan da gelen var, Ankara’dan da gelen var, sadece festival için. Başka şehirlerden gelen olduğu kadar, Kadıköy’den de gelen çok sayıda insan var. Kadıköylüler ne kadar az tanıtılmış da olsa festivalin farkındalar ve bu anlamda buradaki insanların arzusu da bu yönde. Umarım Kadıköy Belediyesi’yle bu konuda karşılıklı dayanışmaya gidip, bu işi yapacağız.

Haydarpaşa Sahaf Festivali

HEDEFİMİZ, KADIKÖY VE BEŞİKTAŞ’TA FESTİVAL YAPMAK…

Kadıköy Belediyesi’nden geleneksel festival fikriyle ilgili bir talebimiz oldu. Hatta Mayıs ayında bize böyle bir yer tahsis etsinler, yerleşelim ve bunu da geleneksel hale getirelim. Her yıl mayıs ayında Kadıköy Sahaf Festivali yapılsın. Ben buraya gelirken arkadaşlara; ‘Biz kısa vadede para kazanacağımız bir etkinliğe gitmiyoruz. 2027 yılında onuncusunu yapacak olacağımız Kadıköy Sahaf Festivali’nin tohumlarını atmaya gidiyoruz. Bunu böyle düşünün’ diye konuşmuştum. Hedefimiz bu; Kadıköy’de ve Beşiktaş’ta, böylesi merkezi semtlerde kitap okumanın çok olduğu semtlerde festival yapmak.”

Haydarpaşa Sahaf Festivali

KÜLTÜR VE SANATIN BAŞKENTİ KADIKÖY…

İstanbul’un çeşitli semtlerini mesken tutmuş ve Kadıköy’ün ilk sahaf etkinliğinde Haydarpaşa’da bir araya gelen kırk sahaf, kültür ve sanatın başkenti Kadıköy’de geçmişten günümüze bir kültür köprüsü vazifesi görürken, öte yandan hepimizin hatıralarında derin izler bırakan bu harikulâde garın peronlarında cumartesi ve pazar günleri 11.00-21.00 saatleri arasında sizleri bekliyor olacak.

Haydarpaşa Sahaf Festivali

Kadıköy Life Dergisi Editörü Deniz İhsan Taşdelen, Haydarpaşa Sahaf Festivali’nde Hermes Sahaf’ın sahibi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği Başkanı Ümit Nar ile bir araya gelerek, keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Röportajımızın ayrıntıları, Kadıköy Life Dergisi’nin Ocak & Şubat 2018 sayısında yayınlanacak…

Haydarpaşa Sahaf Festivali

Kitaplar iyi ki var… Okurlar iyi ki var… Sahaflar iyi ki var… Haydarpaşa Garı iyi ki var!..

Haydarpaşa Sahaf Festivali

Haydarpaşa Sahaf Festivali

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir