Haydarpaşa'da rayların altından tarih fışkırdı!
 Cenay Toprakkaya

Haydarpaşa’da rayların altından tarih fışkırdı

Haydarpaşa’da rayların altından tarih fışkırdı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Haydarpaşa Garı’ndaki peronları da kapsayan üç ayrı noktada yaklaşık iki aydır arkeolojik kazı yapılıyor. Arkeoloji Müzesi denetiminde yaklaşık 20 arkeologun görev yaptığı kazı sahasında Geç Roma, Bizans dönemine ait eski bir liman şehrine ait olduğu tahmin edilen kalıntılar ortaya çıktı.

Haydarpaşa peronlarına giden rayların bulunduğu alanda, rayların sökülmesiyle Geç Roma, Erken Bizans dönemine ait hamam kalıntısı olduğu tahmin edilen buluntular ile çeşitli yapılara ait kalıntılar, yollar ve su kanallarına ait izler bulundu. Ayrılık Çeşmesi durağının bulunduğu ikinci kazı noktasında, dini bir yapı olabileceğine işaret eden apsise benzeyen bir yapının temelleri keşfedildi. Kazı noktalarından üçüncüsü ise Protokol Camii önü…

BULUNTULARDAN YOLA ÇIKILARAK, ÖNEMLİ İPUÇLARI TOPLANIYOR…

Üsküdar ve Kadıköy’ü birbirine bağlayan Tıbbiye Caddesi üzerindeki Haydarpaşa Köprüsü, Marmaray Projesi kapsamında yıkılmış, köprü ayaklarının bulunduğu noktalarda tarihi kalıntılar ortaya çıkmıştı. Öte yandan Protokol Camii’ne yakın bölgede bulunan mezar kalıntıları ve insan kemiklerinden yola çıkılarak, alanın nekropol olabileceği düşünülüyor. Kazı sahasında bulunan Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalan keramik, kandil ve sikke gibi küçük buluntular incelenerek, bölgenin tarihi hakkında önemli ipuçları toplanıyor.

AYKURT NUHOĞLU: KADIKÖY’ÜN TARİHİ İÇİN ÖNEMLİ BİR GELİŞME…

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve beraberindeki ekip, arkeolojik kazının devam ettiği alanı gezdi. Sürdürülen kazı çalışmaları hakkında bilgi alan Nuhoğlu; “Bu kazılarla Haydarpaşa Garı tren sahasında bir kent olduğu ortaya çıkıyor. Kadıköy’ün tarihi için önemli bir gelişme. Burada bir nüfusun yaşadığı ve tahminlere göre deniz ile bağlantılı bir ticaret merkezi olabileceği söyleniyor. Kayıp bir limanın da bu bölgede olabileceği anlatıldı” dedi. Haydarpaşa’nın tarih boyunca kamusal niteliğine vurgu yapan Başkan Nuhoğlu; “Haydarpaşa‘nın bulunduğu geniş arazi, binlerce yıldır kamusal olarak kullanıldı. Aynı kullanımın devam etmesi gerekiyor. Bunun dışında bir şey kabul edilemez. Buna bu kentin de bu ülkenin de ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Haydarpaşa

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir