Haydarpaşa'dan kitaplara yolculuk başladı
 Cenay Toprakkaya

Haydarpaşa’dan kitaplara yolculuk başladı

Haydarpaşa’dan kitaplara yolculuk başladı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Geçen yıl ilk kez tarihi Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen ve 100 bin okurun ziyaret ettiği Kadıköy Kitap Günleri, tarihi garın özlenilen atmosferinde 3 Haziran Cumartesi günü itibariyle başladı. Tam 9 gün sürecek 9. Kitap Günleri’ne bu yıl 200’e yakın yayınevi katılırken, yüzlerce yazar hem söyleşiler hem de imza günlerinde okurlarla buluşuyor.

Kadıköy Belediyesi’nin Kadıköy Belediyesi Gönüllüleri ile birlikte düzenlediği 9. Kitap Günleri’nin açılış törenine Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, onur konuğu yazar Füruzan, Yayıncı Onur Ödülü’ne layık görülen Cumhuriyet Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay’ın kızı Elif Günay, Çizgi Roman Ödülü’ne layık görülen Karaoğlan’ın yaratıcısı Suat Yalaz’ın yanı sıra Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, CHP Millletvekilleri Onursal Adıgüzel ile Gürsel Tekin, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Can Polat ve CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin katıldı. Kitap Günleri’nin açılışı, Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Orkestrası’nın müzik resitaliyle başladı. Çocukların klasikleşen parçaları enstrümanlarıyla yorumlamalarının ardından açılış konuşmalarına geçildi.

aykurt nuhoğlu

AYKURT NUHOĞLU: ÖZGÜRLÜK BİLİNCİ KİTAPLARLA YAYILACAK…

Törenin ilk konuşmasını Kadıköy Belediye Başkanı Akyurt Nuhoğlu yaptı. Nuhoğlu, tarihi ve kültürel bir miras olan Haydarpaşa Garı ile edebiyatı buluşturmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, katılan tüm yayınevleri ve yazarlara teşekkür etti. Haydarpaşa Garı’nın Anadolu’dan İstanbul’a açılan bir pencere olduğunu hatırlatan Başkan Nuhoğlu, şu açıklamalarda bulundu: “Deneyim, tarih, edebiyat, ülke, dünya… İşte tüm bu birikimlerin Haydarpaşa Garı gibi bir kamusal alanla birleştiği bu etkinlikten çıkacak olan özgürlük, aşk ve realizm biliyorum ki bu ülkeye ciddi şekilde katkı sağlayacak ve geleceğini aydınlatacaktır.

haydarpaşa garı

TÜRKİYE’DE 6 KİŞİ, 1 KİTAP OKUYOR…

Maalesef ki Türkiye’de kitap okuma oranı çok düşük. Japonya’da bir kişi 25 kitap okurken, Türkiye’de 6 kişi 1 kitap okuyor. Biz eğer geçmişten gelen gücümüzü, kültürel birikimimizi, yıllardır var olan bu coğrafyadaki yaşamımızı kitaplarla bir araya getiremezsek, bu ülkede demokrasiyi yeşertemez, daha zengin daha refah bir toplum olamayız. Türkiye’de kitap okumanın çok önemli olduğunun bilinciyle, kitaplarla İstanbulluları bir araya getirmeye çalıştık ve bu katkılarımız bundan sonraki süreçte de devam edecek.”

füruzan

FÜRUZAN: KADIKÖY’DEN ÖDÜL ALMAK BENİ HEYECANLANDIRDI…

Onur konuğu yazar Füruzan ise konuşmasında şunları söyledi: “Burada sizlerle birlikte olmak beni yıllar öncesine, çok eskilere götürüyor. Artık yolun sonundayım. Önümde tasarılar, hayaller yok. Buna gülümsediğim de oluyor. Bütün istediğim, yeryüzünün insanlarını uçsuz bucaksız barışta görmek. Benim için bu davetin çok özel bir anlamı var. Çünkü ben Kadıköy doğumluyum. Çocukken en sevdiğimiz yerlerden biri, Kurbağlıdere’nin Kalamış ile birleştiği yerdeki parktı. Haydarpaşa’yı da çok severim. Kadıköy’ü çok severim. Biz çocukken Kurbağalıdere’de sandalcı amcalar vardı. İzin isterdik ve sandalların içine girer korsancılık oynardık. Bambaşka bir zamandı. Kadıköy’de gezdiğimiz bir yer de Moda Burnu’ydu. Birçok yerden onur ödülü aldım fakat, Kadıköy’den böyle bir ödül almak beni heyecanlandırdı.”

Kadıköy Kitap Günleri

SUAT YALAZ: ÇİÇEK GİBİ İNSANLAR…

Açılış konuşmasını yapanlardan biri de, 9. Kitap Günleri kapsamında Çizgi Roman Ödülü’ne layık görülen Karaoğlan’ın yaratıcısı Suat Yalaz’dı. Yalaz, yaptığı konuşmada çizgi roman sanatıyla ilgilendiği için Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’na teşekkür ederek; “Ödül aldığıma mı sevineyim, bu güzel kalabalığa mı sevineyim… Çiçek gibi insanlar. Şimdi konuşmamı yaptım, çok mutluyum” şeklinde konuştu.

HAydarpaşa

TUTUKLU GAZETECİ VE YAZARLAR İÇİN DENİZE MESAJ…

Etkinlik kapsamında Türkiye Yazar Sendikası çağrısıyla cezaevindeki tutuklu yazar ve gazeteciler için basın açıklaması yapıldı, şişelere yazılan mesajlar denize bırakıldı. CHP Milletvekillleri Sezgin Tanrıkulu ve Barış Yarkadaş, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, yazar Eşber Yağmurdereli gibi çok sayıda yazar ve okurun katıldığı basın açıklamasında konuşan Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz; “Büyük sorunlarımızdan biri özgürlük. Ülke deyim yerindeyse yarı-açık cezaevine döndü. Yazarlar, gazeteciler, sendikacılar, avukatlar, eğitimciler, akademisyenler ve şairler, özgürlük için mücadele ediyor.  Biz de Türkiye Yazarlar Sendikası olarak, yazar dostlarımızla bu özgürlük sorununa burada dikkat çekmek istedik. Çünkü yazarların ve okurların buluştuğu çok güzel bir mekandayız. Şimdi bir nebze de olsa özgürlük sorununa dikkat çekmek için bu denize özgürlük isteklerimizi bırakalım dedik” ifadelerini kullandı.

SÖYLEŞİ VE İMZALARA BÜYÜK İLGİ…

840 yazarın kitaplarını imzalayıp, 86 söyleşinin yapılacağı Kitap Günleri’ni, açılışının ilk saatlerinde 7 bin kişi ziyaret etti. Kitap Günleri’nin ilk söyleşisi olan İrfan Değirmenci’nin “Bir Uyuyup Bir Uyanalım” söyleşisi, katılımcılardan büyük ilgi gördü. Yazarların imza masalarında uzun kuyruklar oluştu. 11 Haziran’a kadar sürecek Kitap Günleri’nde Yekta Kopan, Ahmet Ümit, Murathan Mungan, Nihat Sırdar, Ayşe Kulin, Hüsnü Mahalli, Türkan Şoray gibi çok sayıda yazar, söyleşi ve imza günleri kapsamında okuyucularıyla buluşacak.

HAydarpaşa

RİNG SEFERLERİ VAR…

Show Radyo sponsorluğundaki 9. Kadıköy Kitap Günleri boyunca Bostancı Lunapark, Bostancı Vapur İskelesi ve Kadıköy Haldun Taner Sahnesi önünden Haydarpaşa Garı’na ring seferleri düzenlenecek. 3-11 Haziran günleri arasında saat 11.00, 13.30, 16.30 ve 19.30’da Bostancı Vapur İskelesi önünden; saat 10.30, 14.00, 17.00, 20.00’da Bostancı Minibüs Yolu Lunapark önünden; saat 11.30, 13.30, 15.30, 17.30, 19.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi önünden 9. Kitap Günleri’ne servisler olacak.

Haydarpaşa

Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen 9. Kadıköy Kitap Günleri’nin açılışı, Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Orkestrası’nın müzik resitaliyle başladı…

HAydarpaşa

11 Haziran’a kadar sürecek Kitap Günleri’nde çok sayıda yazar, söyleşi ve imza günleri kapsamında okuyucularıyla buluşacak…

HAydarpaşa

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir