İlhan İrem, Harbiye Açıkhava’dan seslendi...
 Kadir Toprakkaya

İlhan İrem, Harbiye Açıkhava’dan seslendi…

İlhan İrem, Harbiye Açıkhava’dan seslendi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Geçtiğimiz akşam, Harbiye Açıkhava’da İlhan İrem’in konserine davetliydik. Açık söylemek gerekirse, giderken yaklaşık 5 bin kişilik bir seyirci kapasitesi olan alanın tıklım tıklım dolabileceğini hayal etmemiştik. Ancak karşılaştığımız manzara beni hayli şaşırttı ve birden 40 yıl öncesine götürdü.

1973 yılı Ağustos ayının son haftasıydı. 6-7 ay önce Bursa’da yıldızı parlayan 17-18 yaşlarında, son derece utangaç, bir o kadar da çekingen ufak tefek bir genç, şimdiki Caddebostan Kültür Merkezi’nin (CKM) bulunduğu alandaki Budak Sineması’nda konser verecekti.

300 kişi oturma kapasitesi olan sinemaya yaklaşık 1.000 kişi doluşmuştu. Bir o kadar da dışarıda bekliyordu. Yazlık sinemanın duvarları, ağaçların dalları, makine dairesi üstü, çevre apartmanların balkonları, her yer doluydu.

Dinledikçe beş kat daha ağır gelen duygu yüklü sesiyle yorumladığı, adeta içinizden akıp geçen “Yazık oldu yarınlara” adlı şarkısı, aralarında benim de bulunduğum 15-25 yaş arası gençliği alıp götürüyordu.

40 YIL ÖNCE, 40 YIL SONRA…

Dün akşam, aradan geçen 40 yıla rağmen aynı ağırlığı hissettim. Üstelik gelenlerin yaş ortalaması 60 yaş ve üzeri olması gerekirken, tam tersi 25-35 yaş arasıydı. Hatta 18-19 yaşlarındaki gençlerin O’nun şarkılarına büyük bir huşu içinde eşlik etmesi beni şaşırttı.

“BİZLER DAİMA AYDINLIK TARAFTA OLACAĞIZ…”

Sadece işini yapan bir usta edasıyla başladığı konserinde, “Bu akşam burada sizlerle buluşmanın mutluluğu içindeyim. Buluşmak, kavuşmak benim için duyguların en güzeli, en anlamlısı… Bizler asla öteki tarafta olamayız; hep aydınlıkta, aydınlık tarafta olacağız. Bizler ve bu ülkeyi yönetenler daima sevgiden yana olmalı, barışdan yana olmalı… Yarınlara yazık olmamalı…” dedi.

“SAVAŞ’A HAYIR, BARIŞ’A EVET DEMELİYİZ…”

Sözlerini, “Bugün 21 Eylül Dünya Barış Günü… Ulu önderimiz, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ diye hem bizlere, hem bütün dünya insanlığına seslenmiş” diye sürdüren İlhan İrem; “Ancak üzülerek görüyorum ki, ‘Yurtta savaş, dünyada savaş’ diyenler var. Savaş’a HAYIR, Barış’a EVET demeliyiz… Sloganımız daima, her koşulda bu olmalı” dedi.

SÜRPRİZ MEKTUP, SÜRPRİZ KONUK…

Gecede ayrıca İlhan İrem, bir gün önce bir hayranından aldığı e-posta’yı okuyunca, alanda hayli duygu dolu anlar yaşandı. Ela isimli hayranı, gönderdiği e-postada şöyle diyordu:

“Sevgili İlhan İrem; sizin o güzel şarkılarınızla tanıştığım günden beri fısıltıları kulaklarımdan çıkmıyor. Yarın akşam, şarkılarınızla birbirimize aşık olmamızı sağladığınız eşimle birlikte konserinize geleceğim. Beş buçuk aylık hamileyim ve doktorumuz, anne karnındaki bebeklerin duyma yetilerinin 5 aydan sonra başladığını söyledi. Ne mutlu ki karnımda taşıdığım bebeğim daha dünyaya gelmeden sizi duymuş olacak.”

İlhan İrem, bu mektubu okuduktan sonra, “Eğer bu konuğumuz buradaysa ve kendisini göstermek isterse, onu görmek ve sizlerle tanıştırmak isterim” dedi. Ela Hanım kendisini gösterdi ve sahne ışıkları kendisine yönelerek, seyirciler tarafından alkışlandı.

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NE ÖZEL BULUŞMA…

İlhan İrem, gecede bir de güzel haber verdi ki, bu habere en çok kadınlar sevindi. “En büyük aşklarımız, kadınlarımız için özel bir buluşma hazırlığı içindeyim. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sadece kadınlarımızın katılabileceği özel bir konser hazırlıyorum” diyen İlhan İrem’i izlemeye gelenler arasında Nükhet Duru, Metin Uca, Zeynep Mansur, Coşkun Demir, Fatih Mühürdar, Gonca Vuslateri ve Enver Aysever gibi isimler de vardı.

 

 
Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir