Kadir Toprakkaya

İlkokul öğrencilerinden Dünya Tiyatro Günü’nde engelsiz tiyatro

İlkokul öğrencilerinden Dünya Tiyatro Günü’nde engelsiz tiyatro
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türkiye’de ilk kez uygulanan ECAS Programları ve çocuğa sunulan tek tip müfredat yerine “çocuktan gelen müfredat” kavramıyla akademik ve sosyal gelişimi bütünsel olarak hedefleyen KAYI Okulları, Türk eğitim sisteminde yeni bir dönemi başlattı.

ECAS Programları’ndan biri olan bu “ilk” uygulama ile Türk İşaret Dili; anaokulu 4 ve 5 yaş, ilkokul 1. ve 2. sınıf öğrencileri için zorunlu bir ders ve yeni bir yabancı dil olarak KAYI Okulları müfredatında yer alıyor. Aldıkları bu eğitim sayesinde işaret diliyle konuşabilen ve şarkı söyleyebilen KAYI Okulları öğrencileri, Dünya Tiyatro Günü’nde anlamlı bir organizasyona imza attı. 27 Mart Pazartesi Günü yedisi 1. sınıf, ikisi 3. sınıf öğrencisi toplam 9 öğrenci, işaret diliyle tiyatro oyunu sergileyerek “İletişimde EngelSİZsiniz” sosyal sorumluluk projeleri için farkındalık yarattılar.

PAMUK PRENSES VE 7 CÜCELER’İ BİR DE BÖYLE İZLEYİN…

27 Mart Dünya Tiyatro Günü kapsamında öğrenciler için özel bir program organize eden KAYI Okulları, programına ilk olarak birçok dizi ve reklam filminde yer alan ünlü tiyatro oyuncusu Nezih Cihan Aksoy ile başladı. Tiyatro ve oyunculukla ilgili öğrencilerin sorularını yanıtlayan Aksoy, öğrenciler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Ünlü tiyatro oyuncusunun söyleşisi sonrasında ise sahneyi KAYI Okulları öğrencileri aldı. Oldukça heyecanlı oldukları gözlemlenen öğrenciler, “Pamuk Prenses ve 7 Cüceler” masalını işaret diliyle sergileyerek, kendilerinden farklı ve engelli kişilere yönelik olarak toplumsal duyarlılığa dikkat çekti.

Dünya Tiyatro Günü

TOPLUM İÇİN DAHA DUYARLI BİREYLER YETİŞECEĞİNİN SİNYALLERİ VERİLDİ…

Bir çocuğun kendini ifade etmede 100’den fazla dilinin olduğunu belirten KAYI Okulları CEO’su Deniz Demirtaş; “Eğitimde akademik gelişime paralel olarak; empati yeteneği gelişmiş, hayatın farklı alanlarında bilgi ve beceri sahibi olmuş, yaşayarak öğrenen, sorgulayan, kendi renk ve yaratıcılıklarını ortaya koyabilen bireyler yetiştirmenin önemi çok büyüktür. Büyüklerimizin bir sözü vardır, ‘7’sinde neyse 70’inde odur’ diye. İşte bu söz çok doğru! Bir çocuğun 7 yaşına kadarki öğrenme deneyimleri çok önemli. Çünkü o yaşlarda bireyin kişisel gelişimine ilişkin temel öğrenmeler neredeyse tamamlanmış oluyor. İşte biz de bu süreçte 3 yaşından itibaren doğru bir anaokulu eğitimi ile devreye giriyoruz. Anaokulundan itibaren öğrencilerimize zorunlu olarak Türk İşaret Dili eğitimi veriyoruz. Üstelik bu eğitim, sadece teoride kalmıyor. Öğrencilerimizin öğrendikleri Türk İşaret Dili’ni hayatlarına dahil edecek çalışmalar yürütüyoruz. Bu özel günde de konuyu tiyatro perdesine taşıyarak çocuklarımızın yeteneklerini göstermek, işitme engelli bir çocuğun sadece kendileri gibi çocuklarla değil, duyma sorunu olmayan çocuklarla da kolayca iletişime geçebileceğini, çocuktan çocuğa geçen bu empati gücüyle toplum için daha duyarlı bireyler yetişeceğinin işaretlerini verdik” açıklamalarında bulundu.

KAYI İlkokulu öğrencileri, işaret diliyle sahneye taşıdıkları “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” masalını, Mayıs ayında gerçekleşecek KAYI Festivali’nde işitme engelli çocuklara da sergileyecek.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir