Kadir Toprakkaya

İmam Hatip tartışmasında sağduyu kazandı…

İmam Hatip tartışmasında sağduyu kazandı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’de Özdemiroğlu İlköğretim Okulu’nun İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürülmesini protesto eden STK’lar, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferşat Ayar ile makamında görüştü. 10 bin 500 tepki imzasının iletildiği görüşme, beklenenin aksine oldukça sıcak ve samimi bir atmosferde gerçekleşti.

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferşat Ayar; Eğitim-Sen Kadıköy Şube Başkanı Hamdi Çalık, Acıbadem Gönüllüleri, veli ve mahalle temsilcilerini makamında kabul etti. STK’lar, birkaç gün içerisinde topladıkları 10 bin 500 imzayı, üst makamlara iletilmek üzere Kadıköy Milli Eğitim Müdürü Ferşat Ayar’a teslim etti. Onlarca mahalleli ise, görüşme esnasında Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto gösterisi gerçekleştirdi.

“E-KAYIT İLE BİRLİKTE ÖĞRENCİ SAYISI YÜZDE 30 DÜŞTÜ”…

Ferşat Ayar, konu ile ilgili açıklamalarında şunları ifade etti: “Kadıköy’de öğrenci sayısında, E-Kayıt sisteminin ilçe dışından Kadıköy’e gelen öğrencileri tespit etmesi ile birlikte yüzde 30’a kadar azalma yaşandı. Özdemiroğlu İlköğretim Okulu’nda öğrenci sayısı 2010-2011 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda 323, 2011-2012 yılında 323, 2012-2013 yılında ise 298’e kadar düştü. Hal böyle olunca, 4+4+4 Eğitim ve Öğretim Sistemi kapsamında verimliliğin artırılması için öğrenciler çevre okullara gönderildi. İlköğretimlerin ayrı, ortaöğretimlerin ayrı binalarda olmasını içeren yeni eğitim düzenlemesi kapsamında okul, İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürüldü.

Örneğin, birbirine yakın iki okul olan Moda İlköğretim Okulu ve Bahariye İlköğretim Okulu’nda benzer bir çalışma yaptık. Bahariye İlköğretim Okulu’nu ihtiyaçtan ortaokula çevirdik. Bu okuldaki ilköğretim okulu öğrencilerini de Moda İlköğretim Okulu’na kaydırdık. Moda İlköğretim Okulu’nda okuyan ortaokul öğrencileri ise, ortaokula dönüşen Bahariye İlköğretim Okulu binasına sevk ettik. Böylece birbirine yakın iki okul binasından biri tamamen ortaokul, biri de tamamen ilköğretim okulu oldu.”

“ALAN TARAMASI NEDEN YAPILMADI, DEMOKRASİ NEREDE…”

STK, veli ve mahalle temsilcileri ise ortak açıklamalarında şunları aktardı: “Bizler demokrasi istiyoruz. 4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte hiçbir velinin, mahalle sakinin görüşü alınmadan okulların isimleri değiştirildi, İmam Hatip oldu. Biz, İslam’a karşı değiliz, öyle gösterilmeye çalışıyoruz. Ancak, okullarımızın da İmam Hatip olmasını istemiyoruz. Çocuklarımızın şimdi ve ileride, kültürel ve benzeri alanlarda sorun yaşamasını, birbirine düşmesini, çatışmasını istemiyoruz. Madem demokrasi var, alan taraması yapılsaydı. Bu bölgedeki velilerin, öğrencilerin fikirleri alınsaydı.

Dayatma olarak çocuklarımız farklı binalara gönderiliyor. Öğretmenlerinden, alıştıkları atmosferden uzaklaşıyor. Bu SBS’de de aynı şekilde, diğer alanlarda da… Hep sorun, hep sorun… Bizler, bu bölgede olmayan demokrasiyi kendimiz uyguladık, alan taraması yaptık. 10 bin 500 kişi, tarihi 100 yılı bulan Özdemiroğlu İlköğretim Okulu’nun İmam Hatip Ortaokulu olmasını istemiyor. Lütfen gereğini yapıp, talebimizi üst makamlara iletin…”

FERŞAT AYAR TEPKİ İMZALARINI KABUL ETTİ…

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferşat Ayar, STK’ların sorunlarını aktarmasının ardından süreç hakkında bilgi verdi. Kamusal görevi gereği imza ve talepleri üst makamlara ileteceğini dile getiren Ayar, 10 bin 500 imza dosyasını teslim aldı.

DURAĞAN BAŞLADI, MUTLU SONLANDI…

Görüşme, ilk dakikalarında STK’ların yoğun talepleri nedeniyle daha durağan bir atmosferde gerçekleşti. Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü ve STK’ların karşılıklı anlayış değerleri içerisinde hareket etmesi ile birlikte, görüşme sonunda talepler yerini sohbet ve kahkahalara bıraktı. Gözler, günlerdir protesto gösterileri gerçekleştiren STK’ların üst makamlardan alacağı yanıta çevrildi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir