"Kadıköy'de Yaşamak Ayrıcalıktır" Diyenlerin Buluşma Noktası...

İmamoğlu’ndan Fikirtepe ve Hasanpaşa ziyareti

Yazar: Cenay Toprakkaya

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yıllardır tamamlanamayan kentsel dönüşüm çalışmalarının sürdüğü Fikirtepe sokaklarında ve Hasanpaşa’daki Gazhane restorasyon alanında incelemelerde bulundu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir yanda yükselen gökdelenlerin, bir yanda kentsel dönüşümde yaşanan uzlaşmazlıklar nedeniyle yıkılmak üzere olan binaların yer aldığı Kadıköy’ün Fikirtepe semtini ziyaret etti. Sosyal hayatın olumsuz etkilendiği ve artık mahallelinin bir an önce çözüme kavuşmasını istediği Fikirtepe’de yaşayanları dinleyen İmamoğlu’na, ziyareti sırasında Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve İBB bürokratları da eşlik etti.

Fikirtepe
İŞ BİRLİĞİ MEKANİZMASI ÇAĞRISI…

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekrem İmamoğlu, Fikirtepe’de çözüme yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere İBB, Kadıköy Belediyesi, KİPTAŞ, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve müteahhitlerin yer aldığı bir iş birliği mekanizmasının kurulması yönünde çağrıda bulundu.

Fikirtepe
“TÜMÜYLE YANLIŞ BAŞLAMIŞ BİR İŞ”

Fikirtepe’de yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu; “Fikirtepe tümüyle yanlış başlamış bir iş ve aslında bu projede her bileşenin hatası var. Ancak vatandaşa bu saatte hata bulmak en büyük yanlış. Bu işi koordine eden, o dönemin erkleri. Büyükşehir ile başlamış, sonra bakanlığa geçmiş. O dönemlerde ilçe belediyesi yok sayılmış ama bugüne geldiğimizde, etrafa baktığınızda dünyada böyle devlet eliyle yapılmış bir trajedi var mıdır? Yoktur!” diye konuştu.

“ORTADA KALAN CENAZEYİ HEP BİRLİKTE KALDIRMAMIZ LAZIM

Fikirtepe’deki sorunların sona ermesi ve sağlıklı bir kent yaşantısının başlaması için kurumlar arası iş birliği önerisinde bulunan İmamoğlu; “Burada acil yapılması gereken işler var, bunun için sahadayız. Buradaki trajedi, yanlış yönetilme mekanizmasıyla ne yazık ki devlet eliyle yapılmış. Bunu hep beraber çözebiliriz, buna gücümüz yeter. Vatandaşlarımızın dahi fedakarlık yapması lazım belli konularda. Yani 10 daire olsun, 20 daire olsun hesabı bitmiştir. Benzetmekte hata olmasın, fakat ortada kalan cenazeyi her birlikte kaldırmamız lazım. Onun için de bugün buradayım, buradan çağrımı yapıyorum. Umarım hızlıca bir dönüş olur ve bu mekanizmayı Fikirtepe’de kurarız” dedi.

Gazhane Hasanpaşa
GAZHANE’DE SON AŞAMAYA GELİNDİ…

Fikirtepe ziyaretinin ardından Ekrem İmamoğlu ve beraberindeki heyet, Hasanpaşa Gazhanesi İklim İletişim Merkezi’nde incelemelerde bulundu. İklim Müzesi, tiyatro alanları, atölyeler, kafeterya ve sosyal alanların yer aldığı ve son aşamaya gelen alanda incelemelerde bulunan İmamoğlu, projede çalışanlara emeklerinden dolayı teşekkür etti.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
kadıköy life

Beğenebileceğiniz Diğer Haberler

Bu web sitesi kullanıcı deneyimi sağlamak adına kullanıcılara ait çerezleri saklamaktadır. Kabul Et