IMOGA Art Gallery'de Camaltı Resimleri Sergisi
 Cenay Toprakkaya

IMOGA Art Gallery’de Camaltı Resimleri Sergisi

IMOGA Art Gallery’de Camaltı Resimleri Sergisi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Imoga Art Gallery, yeni sezon açılış sergisi olarak “Camaltı Resim” alanında eserler üreten üç nesil sanatçısını bir araya getirdi. Erol Eti, Metin Erkan Kafkas, Arif Sercan Pala, Yılmaz Bulut’un camaltı resim konusunda bilgi ve deneyimlerinden oluşan eserlerini sergilediği Kadıköy Kızıltoprak’taki galeride büyük bir sanatçı ve sanatseverlerin katılımıyla açılan sergi, 29 Eylül tarihine kadar görülebilir.

Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda camaltı resim ile tanışan Prof. Dr. Erol Eti, kendi sanatsal üretimlerinde camaltı resim üzerine çok sayıda eser verdi. Öğrencisi Metin Erkan Kafkas da akademik sürecinde Erol Eti’den bu konuda eğitim alarak, 2002 yılından itibaren derslerinde bu sanat dalını öğretmeye devam etti. Yüksek lisans öğrencileri Arif Sercan Pala ve Yılmaz Bulut da bu yolda üretimleriyle devamlılığı sağladılar.

Erol Eti

ANKARA VE BODRUM’DA DA SERGİLENECEK…

Camaltı resmini çağdaş yorumlarla devamını sürdürmeyi amaçlayan sanatçılar, üretimlerinde gelenekten gelen ve halk sanatlarımızdan olan klasik camaltı resim tekniklerinin kullanımının yanı sıra yeni öneriler ve uygulama biçimleri de denediler. Erol Eti’nin öncülüğünde kurgulanan sergi, üç nesil sanatçının üretimlerinden oluşuyor. “Camaltı Resimleri Sergisi” başlığı altında açılan ve Erol Eti, Metin Erkan Kafkas, Arif Sercan Pala, Yılmaz Bulut’un eserlerinden oluşan sergi, İstanbul’dan sonra Ankara ve Bodrum’da da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

IMOGA Art Gallery

ÖNCÜ SERGİLERİN ADRESİ…

Serginin açıldığı IMOGA Art Gallery, 2015’de Süleyman Saim Tekcan’ın açtığı bir galeri. Galeri sahibi ve kurucusu Eda Tekcan, ödüllü bir grafiker ve sanatçı. Tekcan, bugün IMOGA Art Gallery ile 1974 yılında Süleyman Saim Tekcan tarafından başlatılan sanatın yaygınlaştırılması yolculuğuna “bir virgül” daha ekleyerek; sanat, sanatçı ve sanatsever arasında bağlantıyı kusursuz bir mükemmellikle gerçekleştirmeye çalışıyor.

1974 yılında mütevazı bir baskı atölyesi olarak kurulan ve 30 yıl içerisinde bir müzeye dönüşen İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi IMOGA’nın Kadıköy Kızıltoprak’ta açtığı galeri, iki senedir öncü sergilere ev sahipliği yapıyor…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir