İnal Aydınoğlu'ndan yeni bir okul daha
 Deniz İhsan Taşdelen

İnal Aydınoğlu’ndan yeni bir okul daha

İnal Aydınoğlu’ndan yeni bir okul daha
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1978’den bu yana gönüllülük yolculuğunun yaşamına kattıklarını okuyucularına aktaran, Türkiye’de gönüllülüğün lideri olarak da bilinen Kadıköylü yazar ve gönüllülük eğitmeni İnal Aydınoğlu, Gaziantep’te bir okul daha yaptırdı. Adı Kadıköy ile bütünleşen, kendisini adeta gönüllülüğe adayan Aydınoğlu; “Gönüllülük sadece okul yapmak değildir. Gönüllülüğün en kolay yanı odur. Oysa ki gerçek gönüllülük, insanların birbirini sevmesini ve birbirlerine hizmet etmesini sağlamaktır” dedi.

Geçtiğimiz yıl Gaziantep’te bir ilkokul yaptıran, bu sene eğitim zincirine bir ortaokul ekleyen ve sıradaki hedeflerinin kente yeni bir lise kazandırmak olduğunu belirten İnal Aydınoğlu, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada “39 yıldır iyi bir gönüllü olmaya çalışıyorum. Gönüllülüğü 1978 yılında tanıdım. Bu benim hayatıma, yaşamıma çok uygun dedim ve o tarihten beri iyi bir gönüllü olmaya çalışıyorum. Başka insanları da yaptığım ve sevdiğim işe imrendirebilmek, onları bu işe katabilmek için iyi bir gönüllü lideri olmaya çalışıyorum” şeklinde konuştu. Aydınoğlu’nun açıklamalarının devamında şu ifadeler yer aldı:

İnal Aydınoğlu

İNAL AYDINOĞLU: KADIKÖY’DE ÜÇ BİN GÖNÜLLÜ EĞİTTİM…

“Kadıköy’de üç bin tane gönüllü eğittim. Kadıköy’ün bütün mahallelerinde gönüllü evleri var ve hepsi çalışıyor. Ataşehir’de de gönüllüler eğittim. Üniversitelerde gönüllülük ile ilgili konferanslar veriyorum. Marmara Üniversitesi’nde 900’e yakın öğrencim var. Hepsine topluma hizmet uygulamaları diye gönüllülüğü anlatıyorum ve gönüllü kuruluşlara staj için gönderip, o gönüllü kuruluşları tanıtıyorum. Maltepe Üniversitesi’nde de öğrencilerim var. Okan Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Beykent Üniversitesi’ne konferanslar vermeye gidiyorum. Artık benim yapacak hiçbir işim kalmadı. 76 yaşındayım, şükürler olsun sağlığım yerinde, halim vaktim de yerinde. O yüzden mevcut zamanımın tamamını gönüllülüğe ayırıyorum. Bu tarihe kadar kazandığım paraların da hiçbirisini alıp götürme imkanım yok öbür tarafa. Çocuklarımın da ihtiyacı yok, eşimin de. Ne yapayım ben bunları? Bunlarla işte hayır ve hizmet yapmaya çalışıyorum.

İnal Aydınoğlu

BU VATAN, BU MEMLEKET, BU ÇOCUKLAR BİZİM…

Bir okul, küçük paralara çıkmıyor. Küçük bir okul yapmıyoruz, 35 derslikli okullar yapıyoruz. Neyim var ise onlarla Türk eğitimine hizmet edebilmek istiyorum. Bu vatan, bu memleket, bu çocuklar bizim. Benim gidip başka bir yerde yaşayabilme imkanım yok. Ben bu toprakların adamıyım. O yüzden bu toprakların gençlerine, insanlarına eğitim yuvaları kurmak istiyorum.

İnal Aydınoğlu

BU SAATTEN SONRA TEK AMACIM, YENİ GÖNÜLLÜLER YETİŞTİREBİLMEK…

Gaziantep’te okulu açarken Gaziantep Valisi, ‘İbadethane gibi bu okullar’ dedi. Okulları ibadethane ile eşdeğer tuttu. Öyle değil midir zaten? O yüzden ben de okul yapmaya çalışıyorum. Ömrüm ne kadar elverirse, her sene bir-iki tane okul yapacağız. Geçen sene Gaziantep’te bir ilkokul açmıştık, bu yıl bir ortaokul açtık. Bu arada yeğenimi ikna ettim, bir anaokulu yaptı. Şimdi Gaziantep’te lise yapmaya sıra geldi. Yeğenim o kadar büyük zevk almış ki, geçenlerde beni aradı ve ‘Biz bir tane daha okul yapalım’ dedi. İşte bütün bunlar insanı heyecanlandırıyor. Bütün bunlar insana ayrı bir mutluluk, ayrı bir sevinç veriyor. Hayatın başka ne güzelliği var, heyecan duyamadıktan sonra. Benim bu saatten sonra tek amacım yeni gönüllüler yetiştirebilmek, gönüllülük duygusu içerisinde hiçbir karşılık beklemeden tesisler yapmak.”

Kadıköy Life Dergisi Editörü Deniz İhsan Taşdelen, adı Kadıköy ile bütünleşen isimlerden İnal Aydınoğlu ile bir araya gelerek, gönüllülük ve yeni projelerine ilişkin bir röportaj gerçekleştirdi. Ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi’nin Ocak & Şubat 2018 sayısında yayınlanacak…

İnal Aydınoğlu

Aydınoğlu, geçtiğimiz yıl Gaziantep’te bir ilkokul yaptırdıklarını, bu sene eğitim zincirine bir ortaokul eklediklerini, sıradaki hedeflerinin ise kente yeni bir lise kazandırmak olduğunu söyledi…

İnal Aydınoğlu

Sahip olduklarıyla Türk eğitimine hizmet etmek istediğini belirten İnal Aydınoğlu; “Bu vatan, bu memleket, bu çocuklar bizim. Bu toprakların gençlerine, insanlarına eğitim yuvaları kurmak istiyorum” diye konuştu…

İnal Aydınoğlu

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir