İNDER’in yeni yönetimi yol haritasını çizdi...
 Kadir Toprakkaya

İNDER’in yeni yönetimi yol haritasını çizdi…

İNDER’in yeni yönetimi yol haritasını çizdi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) yeni yönetimi, yol haritasını belirledi. 19 Şubat tarihinde yapılan Genel Kurul ile Nazmi Durbakayım’ın başkanlığında bir kez daha yola devam kararı alan İNDER’de yeni yönetim, yeni denetim, yeni disiplin ve yeni Ar-Ge Kurulları da göreve başladı.

Genel Kurul’un açılış konuşmasını yapan Başkan Nazmi Durbakayım, yönetim olarak geçmiş dönemde gerçekleşen faaliyetleri aktardı. 2013 yılında konutlarda yüzde 18’e yükseltilen KDV konusuna değinen Durbakayım, geçmiş dönemde verdikleri katkının süreceğini ve sektörün bu konudaki düşüncelerini her platformda anlatmaya devam edeceklerini açıkladı.

“SEKTÖRDEKİ VERGİ YÜKÜ ÇOK YÜKSEK…”

Günümüzde yüzde 10 kâr marjıyla çalışan sektörün üzerindeki vergilerin yüksekliğine işaret eden İNDER Genel Başkanı Nazmi Durbakayım; “Bugün KDV yüzde 18, alım satım vergisi yüzde 4, noter yüzde 1,5, damga vergisi yüzde 1,5 olmak üzere sektörün üstlenmesi gereken vergi yükü yüzde 25’i buluyor. Bu durum, merdiven altı denilen kayıt dışı firmalarla aramızda haksız rekabet yaratıyor” dedi.

“CEZAİ DÜZENLEMELERİN YENİDEN TANZİM EDİLMESİ GEREKİYOR…”

Mayıs ayından sonra hayata geçmesi beklenen Tüketici Kanunu ile gayrimenkul sektöründe de bazı düzenlemelerin olacağını hatırlatan Nazmi Durbakayım, sektör olarak düzenlemenin karşısında olmadığını, ama cezai düzenlemelerin yeniden tanzim edilmesi gerektiğini savundu.“İNŞAAT  SEKTÖRÜNE UZUN VADELİ BAKMAK GEREKİR…”

Gayrimenkul sektörünün uzun soluklu bir sektör olduğunun altını çizen İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, gerek ekonomik gerekse sektörel gelişmelerin uzun soluklu değerlendirdiğini ve planların buna göre yapıldığını ifade etti. “Anlık çözümlerin sağlıklı olduğunu düşünmüyoruz” diyen Durbakayım, bu bağlamda son birkaç ayda ortaya çıkan ekonomik dalgalanmaya yapılacak suni müdahalelerin uzun vadeli sağlıklı sonuçlar doğurmayacağının altını çizdi.

“KONUT, TEMEL İHTİYAÇTIR…”

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, hem açılış hem de teşekkür konuşması sırasında önem verdiği bir konunun altını çizerken, aslında yeni yönetime de yol gösterdi. Sektörün üzerindeki vergilerin ağırlığına değinen Durbakayım, özellikle insanoğlunun üç temel gereksinimden biri olan konut üzerindeki yüzde 18’lik KDV yükünün rasyonel dağıtılması için katkılarının devam edeceğinin altını çizdi.

İNDER, NAZMİ DURBAKAYIM İLE YOLA DEVAM DEDİ…

İstanbul İnşaatçılar Derneği, 19 Şubat 2014 tarihinde gerçekleşen Genel Kurul toplantısıyla yeni yönetimini belirledi. İstanbul Dedeman Otel’de yapılan Genel Kurul, İNDER üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşirken; toplantıda yapılan oylamayla Nazmi Durbakayım başkanlığında seçime giren 13 asil, 13 yedek üyeden oluşan Yönetim Kurulu Listesi, üyelerin oybirliği ile yeni dönemde görevlendirildi. Eski yönetimin faaliyet raporu, denetim raporu ve bütçesinin okunarak oy birliği ile ibra edildiği Genel Kurul’daki oylamada, İNDER’in yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Nazmi Durbakayım, Abdullah Baysal, Eşref Albayrak, Engin Keçeli, Emre Çamlıbel, Nuri Güral, Nuran Evrensel, Mesut Geniş, İrfan Aşçıoğlu, Banu Uçak, İnanç Kabadayı, Alp Gürün, Burak Kızılhan…

YENİ YÖNETİME YENİ GÖREV…

İNDER Genel Kurulu’nda ayrıca geçen yıl gündeme gelen, aynı hedef ve faaliyet alanlarına sahip GYODER, KONUTDER ile birlikte ortak federasyon konusundaki çalışmaların bu yıl sürdürülmesi konusunda yeni Yönetim Kurulu’na görev verildi. Yönetim Kurulu’ndan Nazmi Durbakayım, Emre Çamlıbel ve Abdullah Baysal’a, bundan sonraki süreci İNDER adına yürütmeleri konusunda özel görevlendirme yapıldı.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir