İNDER'den "Kentsel Dönüşüm Çözümleri" konferansı
 Kadir Toprakkaya

İNDER’den “Kentsel Dönüşüm Çözümleri” konferansı

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen 6306 sayılı yasanın ve yönetmeliklerin uygulanma şeklini örnekleriyle masaya yatıran İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), mevcut sorunları ve çözüm önerilerini düzenlediği konferansta kamuoyu ile paylaştı.

İNDER’in organizasyonuyla düzenlenen Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı’nda bir araya gelen akademisyenler, proje geliştiriciler, arsa sahipleri, kamu temsilcileri ve hukukçular; kat karşılığı iş yapım sözleşmeleri ve modelleri, finansman ve hukuk süreçleri, teminat ve uzlaşma çözümlerini ele aldı. Konferans konuşmacıları, dönüşümü finanse etmek için yapılması gereken kat karşılığı anlaşmaları; kat karşılığı oranı, arsa sahiplerine verilecek daire büyüklüğü, mevcut yapılaşma ve mevcut imar hakkı, teminatlar ve takyidatlar başlıklarıyla dile getirdi.  Ayrıca dönüşüme konu olan projenin bulunduğu bölgedeki yoğunluk artışı, plan tadilatı, yüklenici seçimi, bakanlığın ve belediyelerin uygulamaları da konunun muhataplarına aktarıldı.

İNDER

BAKANLIK İLE İŞBİRLİĞİ ÇÖZÜME KATKI SUNUYOR…

6306 sayılı kanun ile yönetmeliklerin uygulanmasında yaşanan sorunların kentsel dönüşüm hızını azalttığını ifade eden İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere tüm paydaşların hızlı ve etkin çözüm için çalıştığını söyledi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Durbakayım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin konuya yoğun ilgi gösterdiğini ve başta İNDER olmak üzere ilgili sivil toplum kuruluşlarının da bakanlıkla istişare yaparak çözüme katkıda bulunduğunu belirtti.

İNDER

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE HIZ VE SÜREKLİLİK ÖNEMLİ…

İNDER’in bu kapsamda düzenlediği Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı’nda ele alınan çözümlerin sektöre yeni bir bakış açısı getirdiğini işaret eden Nazmi Durbakayım, konferansta yeni düzenlemeler ışığında riskli yapı ve riskli alanda yeni iş yapma modellerine dikkat çekerek, inşaat şirketleri ve belediye ilişkileri için model önerilerinin de ele alındığını belirtti. Türkiye’nin master planları olmayan şehirler, yüzde 80’i risk taşıyan, enerji tasarrufu sağlanmamış binalar, yetersiz donanım alanlı yerleşimler, gecekondulaşma ve kaçak inşaatlardan oluştuğunu ifade eden Başkan Durbakayım, kentsel dönüşümün çok hızlı ve kesintisiz sürekliliğine vurgu yaptı.

İNDER

YABANCI YATIRIMCILAR İLERLEME BEKLİYOR…

Bu yıl içinde Avustralya ve Japonya’da yaşanan depremlerdeki can kaybının yok denecek kadar az olduğunu hatırlatan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım; “Maalesef 1999’daki 7,2 büyüklüğündeki depremin bilançosu 17.480 ölüm, 23.781 yaralı, 133.683 çöken bina ve yaklaşık 600.000 evsiz kişi şeklindeydi” sözleriyle kentsel dönüşümün önemine dikkat çekti. Temeli sağlam binaları yapabilmek için radikal kararlar alınarak, müktesep hak ve bürokrasi meselesinin halledilmesinin şart olduğuna değinen Durbakayım, yabancı yatırımcıların da bu konuda ilerleme beklediğini söyledi.

inder-kentsel-donusum-cozumleri-konferansi-3

ADA BAZINDA DÖNÜŞÜM TEŞVİK EDİLMELİ…

Mahalle aralarındaki küçük çaplı yerinde dönüşüm projelerinin ada bazında dönüşümler şeklinde yapılabilmesi için gerekli teşviklerin de yapılmasını dile getiren Nazmi Durbakayım; “Birkaç parselin birleşimi şeklinde yapılan dönüşümler daha rasyonel kullanılan donatı alanları, daha fazla yeşil alan, daha ekonomik işletme gideri ve yer altında daha fazla otopark alanı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

inder-kentsel-donusum-cozumleri-konferansi-2

KENTEL DÖNÜŞÜMDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE OPTİMİZASYON…

Oturumlara moderatörlük yapan İNDER Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Emre Çamlıbel, mevcut yapı stokunun depreme dayanıklı hale getirilebilmesi için en önemli meselenin finansman olduğunu ve kentsel dönüşümün malum sebeplerden dolayı finansmanı kolay olmayan bir proje şekli olduğunu söyledi. Çamlıbel, konuşmasının devamında şunları ifade etti: “Konusunda uzman olan ve en önemlisi saha deneyimi olan konuşmacılarımızdan öncelikli olarak yaşadıklarını ve önerilerini, ardından mevcut imar hakkı, yoğunluk artışı, kat karşılığı oranı, maliyet, satış fiyatı ve daire küçülme oranı denklemine dair görüşlerini duyacağız. İlaveten rezerv alan ve yerinde dönüşüm ikilemine de cevap arayacağız. Sürdürülebilirlik ve optimizasyon, kentsel dönüşüm için en önemli iki kavram. Bu iki hedef yakalanırsa ve kamu destekli bir organizasyon oluşabilirse finansman daha kolay bulunur.”

inder-kentsel-donusum-cozumleri-konferansi6

GAYRİMENKUL ÜST KURULU’NA İHTİYAÇ VAR…

6306 sayılı kanunda yapılan son değişikliklerin yansımalarını bir sunum ile dile getiren Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören ise,  uzun ve kısa vadeli politikaları belirlenmesinin önemine değindi. Prof. Öngören, bu kapsamda gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile ilgili bakanlık temsilcilerinden oluşacak Gayrimenkul Üst Kurulu’na ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Gayrimenkul konusunda uzman mahkemelere ve bunların kullanacağı acele yargılama sistemine ihtiyaç olduğunu da ifade eden Öngörün; “İl ve ilçe belediyeleri, kentsel dönüşüme başlamadan önce bulundukları bölgenin 50 yıllık ekonomisini, nüfusunu ve altyapısını planlayacağı master planlarını yapması gerekir” şeklinde konuştu.

SORUNLU BİNALARDA BAKANLIK İNİSİYATİF ALACAK…

Türkiye’nin geneli için artık parsel bazlı değil, riskli alanların genişletilmesine yönelik bir düzenleme olduğunu açıklayan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Kiraz, riskli alan uygulamalarındaki 15 dönüm sınırının kaldırıldığını ve kira yardımının 36 aya çıkarıldığını ifade etti. Konuşmasında riskli yapılarda artık yıkım yapmadan açık arttırma sürecinin yapılacağını da belirten Kiraz; “Riskli yapılarda bakanlığın sorunlu binalarda mirasçı belgesi çıkartma, kayyum atama işlemlerini artık bizzat kendisi yapacak. Riskli yapılarda tevhit, terk, kat mülkiyeti ve kat irtifakı kurma süreçleri 2/3 ile yapılabilecek ve bunu bizzat bakanlık yapacak” açıklamasında bulundu.

İNDER

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, toplantı öncesi konuklarla tek tek ilgilendi. MAS Mekanik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özgül, Nazmi Durbakayım, Fikirtepe Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, İNDER Genel Sekreteri Abdullah Baysal…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir