İnönü Caddesi'ne bisiklet yolu çok yakıştı
 Kadir Toprakkaya

İnönü Caddesi’ne bisiklet yolu çok yakıştı

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

“Bisiklet yolları sadece sahillerde değil, her yerde olmalı” görüşünü savunanları sevindiren İnönü Caddesi Bisiklet Yolu Projesi ilk aylarını geride bırakırken, ilk günlerin belirsizliği şimdilerde çevre sakinlerinde memnuniyete dönüştü. Önümüzdeki süreçte ise sahil bisiklet yolları ile E-5 karayolu, Ataşehir sınırındaki metro hattının birleştirilmesi düşüncesi heyecan yarattı.

1.850 metresi Kadıköy Belediyesi, geriye kalan 250 metrelik bölümü İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçiren Bisiklet Yolu Projesi nefes aldırdı. Bisikletli Ulaşım Platformu (BUP) ve Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) tarafından yapılan Bisiklet Ulaşım Çalıştayı’nda alınan karar, Sahrayıcedit Mahallesi ve yakın çevresinde tamamen gerçeğe dönüştü.

bisiklet yolu

İMZA TOPLAMAYA HAZIRLANANLARA STK BİLGİLENDİRMESİ…

Bisiklet Yolu Projesi’ne bazı esnaflar ve çevre sakinleri tarafından karşı çıkılması üzerine etkin sosyal oluşum Bisikletli Ulaşım Platformu, günlerce bilgilendirme çalışmaları düzenleyerek çalışmanın yararlarını kamuoyuna aktardı. Kulaktan dolma bilgiler, yerini projenin önemine bıraktı.

bisiklet yolu

BİSİKLETLİYE TRAFİK DERDİ YOK…

Yoğun trafik kabusu ile boğuşan Kadıköy’de bisiklet yolları büyük bir avantaj sağlıyor. Kamyonlar, hafriyat araçları ve otomobiller dakikalarca ilerleyemezken, bisikletliler sadece 2 dakikada Kozyatağı Metrosu’na ulaşabilme imkanına sahip oluyor. Diğer yandan bisiklet kullanmaya teşvik eden proje, daha az aracın trafiğe çıkmasını sağlayarak egzoz salınımını da azaltmaya katkı sağlıyor.

bisiklet yolu

BİSİKLET YOLUNU HALA ANLAYAMAYANLAR DA VAR…

Bisiklet kullanıcılarının “en nefret ettiği” toplumsal gerçeklerden biri de bisiklet yollarının işgal edilmesi. Mavi zeminli yolu yürüme alanlarıyla karıştıran yayalar, araçlarını park edenler ve otomobillerle birlikte aynı yolu kullanması gereken motosiklet sürücüleri, bisiklet kullanıcılarının sık sık tepkilerine neden oluyor.

SAHİLDEN E-5 KARAYOLUNA KESİNTİSİZ ULAŞIM BAŞLIYOR…

Minibüs Yolu olarak adlandırılan Şemsettin Günaltay Caddesi’ndeki 150 metrelik bölümün de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından projeye kazandırılmasının ardından bundan sonraki süreçte Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi, Bağdat Caddesi ve Sahilyolu bağlantılı projenin hayata geçirilmesi bekleniyor. Böylece Kadıköy’de sadece sahillerde değil, dikey hatta metro ve E-5 karayolu bağlantılı bir bisiklet ulaşımı da sağlanabilecek. Bu proje, Anadolu Yakası için bir ilk olma özelliği taşıyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir