Kadir Toprakkaya

İstanbul’a 10 yeni “engelsiz” gemi…

İstanbul’a 10 yeni “engelsiz” gemi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, megakent İstanbul’a Türk mühendislerinin tasarladığı 10 modern gemi daha kazandıracaklarını müjdeledi.

“Hazırlıklarını yaptığımız ve renklerini daha sonra belirleyeceğimiz, İstanbul’da deniz ulaşımında 10 adet gemi hazırlığımız var” diyen Başkan Topbaş, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bunlar dezavantajlı grupların rahatlıkla kullanabileceği, yakıt tasarrufu ve zaman tasarrufu da sağlayan dizaynlı tekneler… Bizim kendi mühendislerimiz tarafından hazırlandı. Bu modern gemiler, İstanbul’daki ulaşıma destek verecek. Çok farklı modelde dizayn edilen bu deniz araçları, İstanbul’da denizi daha efektif kullanmak adına devreye girecek. Dört farklı renkte takdim edilecek teknelerin renklerini İstanbullular belirleyecek.”

PANORAMİK MANZARALI…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımına yönelik yatırımlarına da hız verdi. Yenilenen iskeleler, inşa edilen modern ve panoramik vapurların ardından, iki yaka arasında hizmet verecek double & ended tipi yolcu gemileri inşa ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Şehir Hatları’nın filosuna  toplamda 10 yeni yolcu gemisi katılacak.

700 YOLCU KAPASİTESİ…

Teknolojik imkanlarla donatılacak yeni gemilerin en önemli özelliği, engelli yolcuların erişimini daha da kolaylaştırması… Yüksek manevrası, modern tekne yapısı, hızı, konforu ve iki yönlü hareket kabiliyetine sahip olacak yeni gemiler, mevcut yanaşma manevrasından farklı olarak önden ve arkadan çift yönlü yanaşabilecek.

YAKIT VE ZAMAN TASARRUFU…

Yeni gemiler, sefer başına yüzde 25 yakıt ve zaman tasarrufu sağlayacak. İstanbul’da deniz ulaşımının toplam ulaşımdaki payını arttırmak, deniz trafiğinde standart belirlemek ve mevcut ulaşım sistemlerini daha hızlı entegre ve koordine etmek amacıyla filoya katılması planlanan gemiler, teknolojinin son yenilikleriyle donatılacak. Yeni gemilerin boyu 42, eni 10 metre olacak ve 12 deniz mili hız yapabilecek.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir