İstanbul’a yüzer otoparklar yolda…
 Kadir Toprakkaya

İstanbul’a yüzer otoparklar yolda…

İstanbul’a yüzer otoparklar yolda…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İSPARK, denizde kullanacağı yüzer otoparkların yapımı için harakete geçti. Hayata geçirilecek proje ile deniz kenti İstanbul’da yüzer otopark dönemi başlayacak; deniz alanları kullanılarak otopark sorununun çözümüne katkı sağlanacak.

Proje kapsamında atıl durumda olan Şehir Hatları vapurlarının da yeniden elden geçirilip, yüzer otopark olarak kullanılması planlanıyor. Sistem şehrin önemli bölgelerinde hizmet vereceği için, otopark sorununa büyük katkı sağlaması bekleniyor.

YOĞUN NOKTALARA GİDİP DEMİR ATACAK…

Marmaray’ın hizmete alınması ve bu hattın vatandaşlar tarafından yoğun olarak kullanılması, kent genelinde denize entegre otopark alanlarının yapılmasını gündeme getirdi. Bu amaçla harekete geçen İSPARK, öncelikle Marmaray’ın Üsküdar ve Kadıköy İstasyonu ile Harem’e, Avrupa Yakası’nda ise Kazlıçeşme ve Sirkeci istasyonlarına yakın noktalarda yüzer otopark projelerini devreye alacak.

400 ARAÇ KAPASİTELİ YÜZER OTOPARKLAR…

İstanbul trafiğine alternatif çözüm olacak proje için kamu ve özel sektör kuruluşları İSPARK’a teklif getirdi. İki farkı seçeneğin sunulduğu projede, sıfırdan yeniden imal edilen yüzer otoparklar ya da mevcut yolcu taşıma gemileri modernize edilerek sistem hayata geçirilecek. Yüzer otopark ile kara bağlantısının yapılacağı otoparklara aracını bırakan sürücü, kentin her iki yakasında Marmaray’a binerek istediği noktaya ulaşacak.

“KARA ALANLARININ YETERSİZLİĞİ BİZİ BU PROJEYE YÖNELTTİ…”

İstanbul’da trafik yoğunluğunun yaşandığı noktalardaki kara alanlarının yetersiz kalmasının bu projeye kendilerini yönelttiğini belirten İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik; “Özellikle Marmaray’ın hizmete alınması ile bu noktalardaki artan otopark ihtiyacı, böyle bir çalışmayı gündeme almamızı hızlandırdı. Amacımız, bu noktalarda yüzer otoparkları işletmeye alarak, park sorununun çözümüne katkı sağlamak” dedi.

JAPONYA VE KANADA’DA ÖRNEKLERİ VAR…

Türkiye’de ilk kez İSPARK tarafından hayata geçirilecek proje, trafik yoğunluğu yaşayan denize kıyısı bulunan diğer şehirlere örnek olacak. İstanbul’un denizle birçok noktada olan bağlantısı nedeni ile projenin hem raylı sistemleri, hem de deniz ulaşımını teşvik etmesi hedefleniyor.  Dünya’da Japonya ve Kanada gibi ülkelerde yüzer otoparklar bulunuyor.

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir