İstanbul’da Hitit izlerine rastlandı…
 Kadir Toprakkaya

İstanbul’da Hitit izlerine rastlandı…

İstanbul’da Hitit izlerine rastlandı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Avrupa kıtasında ilk kez Hitit izlerine rastlandı. Kazılardan çıkan Hurri, yani erken Hitit eserleri, İstanbul`un karanlık dönemini aydınlatacak.

Küçükçekmece Gölü havzası içindeki Bathonea Antik Kent kazılarında bulunan erken Hitit, diğer adıyla “Hurri izleri”, yılın en büyük keşfi olarak nitelendiriliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle devam eden kazılardaki bu keşif ile Avrupa kıtasında ilk defa Hitit izlerine rastlandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “İstanbul’un aydınlanmayı bekleyen bir dönemini ortaya çıkarıyoruz” dedi. Tanrı ve tanrıça olarak iki ayrı yerde ele geçen demir heykelcikler, Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şengül Aydıngün`ü heyecanlandırdı: “Mezopotamya orijinli eserler, İstanbul’un karanlık dönemi olarak bilinen M.Ö. 17 ve 15. yüzyıllarına tarihlenmektedir. M.Ö. 2000`e tarihlenen yine Mezopotamya kaynaklı bitümen (zift), kalay ve seramik parçaları da ele geçti.”

MEZOPOTAMYA ORİJİNLİ…

İstanbul’daki arkeolojik kazılar şaşırtmaya devam ediyor. Yenikapı ve Pendik’teki neolitik dönem bulgularından sonra, Küçükçekmece Gölü havzasında devam eden “Bathonea” kazısında Hurrilerin İstanbul`da izlerine rastlandı. Avrupa kıtasında Hurri, yani erken Hitit izlerine ilk defa rastlanıyor. Son yılların en önemli keşfi olarak nitelendirilen buluntular, arkeoloji dünyasını ayağa kaldıracak nitelikte…

BAKAN ÇELİK: “YENİ BİR SAYFA AÇILDI…”

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik; “Ülkemiz pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Üzerinde yaşadığımız topraklar, tarih açısından oldukça bereketlidir. İstanbul`da Hitit izlerinin bulunması ve bunun ilk defa ortaya çıkması da bu açıdan bizi çok memnun etti. Kazılarda bulunan iki figür, Hitit ve Hurri dönemine ait… Bu izler bizi 4 bin yıl öncesine götürüyor. İstanbul`un aydınlanmayı bekleyen bir dönemini ortaya çıkarıyoruz. Gelecek yılki kazılar için daha da heyecanlanıyor ve umutlanıyoruz. Bu heyecanı herkesle paylaşıyoruz” sözleriyle duygularını ifade etti.

“HER YER ÇALILIK VE AĞAÇLIKTI…”

İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili de; “2007 yılında yüzey araştırması için geldiğimizde her yer çalılık ve ağaçlıktı. Bu günleri göreceğimizi açıkçası ummuyordum. Ancak hocamıza güvendik, destekledik. Sayın Bakanımız ve Sayın Valimize teşekkür ediyoruz. Onların desteği ile İstanbul, yeni bir tarihi yarımadaya kavuştu. Hurrilerin İstanbul`da izlerinin bulunması ve bunun bilim dünyasında ilk defa ortaya çıkması, bu kazının ne denli önemli olduğunu ortaya çıkarıyor. Hititlerin Avrupa’da bulunan ilk izlerine ulaşmak büyük bir keşif… Gelecek yılki kazılar için daha da heyecanlanıyor ve umutlanıyoruz” dedi.

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir