İstanbul’un bütçesi ülke bütçesine denk...
 Kadir Toprakkaya

İstanbul’un bütçesi ülke bütçesine denk…

İstanbul’un bütçesi ülke bütçesine denk…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

2014 Bütçesi’ni İBB Meclisi’ne sunup onay alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni yıl bütçesinin yüzde 42’sini ulaşıma, yüzde 43’ünü ise çevre yatırımlarına ayırdı.

Bütçe konuşmasında yeni müjdeler veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, iddialı konuştu. Yeni yeşil alanlar ve metro yatırımları için kesenin ağzını açtıklarını vurgulayan Topbaş, Cendere’de 700 bin metrekarelik yeni park ile Haliç Tersanesi’nde Bilim-Teknoloji ve İnnovasyon Merkezi kuracaklarının müjdesini verdi.

Çevre alanındaki çalışmalarına ilişkin çarpıcı rakamlar veren Topbaş, su havzalarında yaptıkları kamulaştırmanın 23 milyon metrekareye ulaştığını ve çevreyi koruma amaçlı bu çalışma için yaklaşık 1 milyar dolar harcadıklarını açıkladı.

“YENİ YEŞİL ALANLAR VE PARKLAR İLE ŞEHRİ DONATACAĞIZ…”

Şirket ciroları da dahil İstanbul Büyükşehir Belediyesi konsolide bütçesinin 25 milyar 730 milyon TL olarak belirlendiğini kaydeden Topbaş; “En büyük yatırımı çevreye ve ulaşıma yapacağız. Yeni yeşil alanlar ve parklarla şehri donatacağız” dedi.

METROKENT HEDEFİNE ADIM ADIM…

Ulaşım yatırımlarını detaylı olarak anlatan İBB Başkanı Topbaş; “Metrokent hedefine çok yakınız. Göreve geldiğimizde 400 bin kişi raylı sistem kullanırken, bu yılsonu itibariyle 2 milyona ulaşmış olacağız. Bu sayı 2016 yılında 7 milyon, 2019 yılında ise 11 milyona ulaşmış olacak” dedi.

SULTANBEYLİ VE BAHÇEŞEHİR`E METRO…

İstanbul halkının metro çalışmalarını çok yakından takip ettiğini belirten Topbaş; “Sultanbeyli ve Bahçeşehir’deki vatandaşlarımız ısrarla metro talep ediyor, inşallah bu müjdeyi vereceğiz. Sancaktepe’den Sultanbeyli’ye 6,5 kilometrelik metro hattını ilave edeceğiz. Ulaştırma Bakanlığımız ile görüşmek suretiyle Bahçeşehir`e raylı sistemin ulaşmasıyla ilgili çalışmayı da tamamlayacağız. 2019 yılına kadar 400 kilometre raylı sistemi tamamlayıp tamamlayamayacağımız tartışılırken, biz böylece 400 kilometrenin de üzerine çıkacağımızı deklare etmiş olduk” dedi.Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir