Kadir Toprakkaya

İstanbul’un silueti değişiyor…

İstanbul’un silueti değişiyor…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul’un gelecek planlarında, dev inşaatların yanı sıra altyapı ve ulaşım çalışmaları da etkili rol oynayacak. İstanbul Boğazı’ndan geçecek olan Çamlıca-Etiler teleferik hattından sonra, 2 kilometre uzunluğundaki Sarıyer-Beykoz hattı da devreye girecek. Haliç hattında da Eyüp-Sütlüce arasına teleferik projesi geliyor.

Önümüzdeki dönemde yeni projeler hayata geçirmeyi planlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, özellikle ulaşım alanında atağa kalkmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın açıkladığı Zincirlikuyu ile Çamlıca arasındaki teleferik projesiyle ilgili tartışmalar sürerken, yeni bir teleferik hattı daha ortaya çıktı. İBB’nin planlarına göre, Boğaz’da Rumelihisarı ile Otağtepe arasında yeni bir teleferik hattı yapılacak. 2 kilometre uzunluğa sahip olması planlanan projenin tamamlanma tarihi ise 2023 olarak belirlendi.

2015′TE HİZMETE AÇILACAK…

Daha önce açıklanan ve Etiler`den başlayıp, Çamlıca`da bitmesi planlanan ilk teleferik hattının da Zincirlikuyu`dan başlamasına karar verildi. Zincirlikuyu, Altunizade, Çamlıca arasında olacak 8 km`lik bu proje 2015`te hizmete açılacak. Belediye ayrıca, 3 kilometrelik Eyüp-Sütlüce arasında Haliç`e teleferik hattı yapmayı da planlıyor. Bu hatlar tamamlandığında, İstanbul`da Maçka ve Eyüp`teki teleferiklere yenileri eklenmiş olacak.

PENDİK HATTI 2017′DE GELİYOR…

Marmaray projelerine de hız veren belediye, 9 km`lik Sabiha Gökçen Havalimanı-Pendik Marmaray bağlantısını 2017`de hizmete alacak. 3,5 km`lik Ataköy Marmaray-Atatürk Havalimanı Marmaray bağlantısı da yine 2017`te açılacak. Belediyenin tramvay projeleri arasında ise 3,5 km`lik Edirnekapı-Vezneciler Tramvay hattı yer alıyor. Hattın tamamlanma tarihi ise 2018 olarak belirtiliyor.

BEYOĞLU İLE ŞİŞLİ HAVADAN BİRLEŞECEK…

Büyükşehir Belediyesi`nin dikkat çeken diğer projelerinden biri ise Havaray hatları… İBB`nin açıkladığı yatırım planına göre, şehrin birçok noktasında hayata geçirilecek Havaray projeleri ile alternatif ulaşım araçları devreye girecek. Projeler arasında 5,8 km`lik Beyoğlu-Şişli Havaray Hattı ile 7,2 km`lik Sefaköy-Kuyumcukent-Havalanı Havaray Hattı ve 5,5 km`lik 4. Levent-Gültepe-Çeliktepe-Levent Havaray Hattı bulunuyor.

ANADOLU YAKASI’NDAKİ HAVARAY PROJELERİ…

Avrupa Yakası dışında Anadolu Yakası`nda da Havaray projeleri yer alıyor. Buna göre, Kartal D-100 yoluna 3 km`lik Havaray Hattı yapılacak. Ayrıca 7,7 km`lik Sabiha Gökçen Havaalanı-Formula Havaray Hattı ve 3,6 km`lik Maltepe-Başıbüyük Havaray Hattı bulunuyor. 11,1 km`lik Ataşehir-Ümraniye Havaray Hattı da projeler arasında yer alıyor. Bu hattın 2023`te tamamlanması planlanıyor.

YENİ METRO HATLARI YOLDA…

İBB, aynı zamanda yeni metro projeleri geliştirmeye de devam ediyor. Bu kapsamda Anadolu Yakası`nın ilk metrosu Kadıköy-Kartal hattını hizmete açan belediye, ikinci metro olan 20 km`lik Üsküdar-Sancaktepe metrosunu ise 2015`te hizmete sokacak. Ayrıca metro hattının uzatılmasını amaçlayan 4,5 km`lik Kartal-Kaynarca metrosu da yine 2015`te tamamlanacak.

BAKIRKÖY COŞACAK…

Belediyenin yeni projeleri arasında özellikle Bakırköy`deki gelişmeler dikkat çekiyor. Buna göre, planlar arasında 25 km`lik Bakırköy-Esenyurt Metro Hattı bulunuyor. Hattın güzergâhları arasında Bahçelievler, Küçükçekmece, Avcılar ve Beylikdüzü yer alıyor. Hattın inşaatına 2013`te başlanacakken, 2017 yılında tamamlanması planlanıyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir