Kadir Toprakkaya

İstanbul – İzmir arası 4 saate iniyor…

İstanbul – İzmir arası 4 saate iniyor…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’i Ankara’dan sonra İstanbul’a da bağlayacak Yüksek Hızlı Tren Hattı projesine başladıklarını belirtti.

25 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR…

Bakan Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada İzmir-İstanbul arasındaki seyahat süresini 4 saate indirecek İzmir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin hızla sürdürüldüğünü; iki kent arasında güvenli, konforlu ve hızlı bir ulaşım olanağı sağlayacak olan hattın 25 milyon kişiyi ilgilendirdiğini kaydetti. Projenin İzmir-İstanbul otoyolu ile İzmir’in ve güzergâhtaki şehirlerin kaderini değiştireceğini belirten Yıldırım, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

6 KENTİ YÜKSEK HIZLA BİRLEŞTİRECEĞİZ…

“Söz konusu hattın devreye girmesiyle İzmir-Bursa seyahat süresi 1 saat 45 dakikaya, İzmir-İstanbul seyahati ise 4 saate inecek. İzmir-İstanbul arası ulaşımda Yüksek Hızlı Tren Hattı ile saatleri kısaltıyor, yolculuğu bir keyfe dönüştürüyoruz. Vaat etmiyoruz, yapıyoruz. Güzel İzmir’i; Balıkesir, Bursa, Bilecik ve Kocaeli üzerinden İstanbul’a bağlayacağız. Bu proje ile 6 kenti yüksek hızla birleştireceğiz.”

BURSA – BİLECİK KESİMİ İNŞAATI BAŞLADI…

Bakan Yıldırım, İstanbul-Gebze arasındaki çalışmaların Marmaray Projesi kapsamında yürütüldüğünü ve tamamlanmak üzere olduğunu, Bilecik ile Bursa’yı bağlayacak yerdeki hazırlıkları TCDD’nin sürdürdüğünü kaydetti. Bursa-Yenişehir kesiminde 9 tünelde inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirten Yıldırım; “Altyapıda da yüzde 35 gibi önemli fiziki gerçekleşme sağlandı. Yenişehir-Bilecik kesiminde de uygulama proje çalışmaları tamamlanmış olup, ihale hazırlık çalışmaları devam etmektedir. Ağustos sonu ihale ilanına çıkılması planlanıyor” dedi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir