İstanbul Deniz Müzesi’nde Sema Dinç Sergisi
 Kadir Toprakkaya

İstanbul Deniz Müzesi’nde Sema Dinç Sergisi

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1982 yılında Sara Aji’nin atölyesinde seramik sanatı ile tanışan Sema Dinç’in kişisel sergisi, 2 Kasım Çarşamba günü İstanbul Deniz Müzesi Haluk Şehsuvaroğlu Sanat Galerisi’nde açıldı.

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun sanat konusundaki “Ey sanat! Seni bana musallat ettiler, eğer ben de seni başkalarına musallat etmezsem… Yuh olsun” şeklindeki esprili deyişinin altını çizen Sema Dinç, yılllardır Göztepe’deki atölyede hocası Sara Aji’nin seramik sanatını kendisine musallat ettiğini söylüyor.

Sema Dinç

SANATLA DOLU DOLU GEÇEN 25 YIL…

Evlilik ve kızı Ceyda’nın doğumu nedeniyle bir süre çalışmalarına ara vermek zorunda kalan sanatçı, 1991 yılından bu yana ara vermeden çalışıyor. Seramikte 25 yıl çalışmakla kalmamış; resim, heykel, sanat tarihi ve felsefesi eğitimi de almış. Öncelikle bir birey ve ardından sanatçı olarak, dünyamızda yaşanan olumlu ve olumsuz olaylara karşı kayıtsız kalabilmenin mümkün olmadığını düşünüyor.

istanbul-deniz-muzesinde-sema-dinc-sergisi-30

DÜNYA HALLERİ…

Sema Dinç, çok emek verdiği ilginç eseriyle ilgili olarak şöyle yazmış: “İki yıldan beri üzerinde çalıştığım, yaşadığımız yerküre üzerine olan düşünce ve hislerimi ortaya koymak istediğim 38 farklı gezegenden oluşan ‘Dünya Halleri’ adlı eserim, aslında tam olarak da farklılıklardan oluşan bir evrende yer aldığımızı gösteriyor. Yin-Yang öğretisinde anlatıldığı gibi, aydınlık olmasaydı karanlığın da olamayacağını, tam tersinin de geçerli olduğunu yansıtmak istedim. Bu farklılıkların yalnızca Dünya’nın jeolojik değişiminin etkisiyle olmadığını, üzerinde yaşayan insanların da büyük rolü olduğunu ve bunun bizleri nasıl etkilediğini sergilemek istedim. Dünyamızın hallerine uzaktan bakarken, bir parça kendimizi görebilmemiz, düşünebilmemiz, farklılıklarımızın farkındalığına varıp, bir bütün halinde yaşayabilmemiz dileğiyle…”

Her fırsatta hocası Sara Aji’ye 25 yıllık emekleri ve dostluğu için teşekkür eden sanatçının eserleri büyük ilgi gördü. Sergi, 20 Kasım gününe kadar gezilebilir.

istanbul-deniz-muzesinde-sema-dinc-sergisi-1

istanbul-deniz-muzesinde-sema-dinc-sergisi-7

istanbul-deniz-muzesinde-sema-dinc-sergisi-8

istanbul-deniz-muzesinde-sema-dinc-sergisi-9

istanbul-deniz-muzesinde-sema-dinc-sergisi-4

istanbul-deniz-muzesinde-sema-dinc-sergisi-2

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir