İstanbul Finans Merkezi’nde geri sayım başladı…
 Kadir Toprakkaya

İstanbul Finans Merkezi’nde geri sayım başladı…

İstanbul Finans Merkezi’nde geri sayım başladı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

4,5 milyar liralık yatırımla tamamlanması ve dünyanın en önemli finans merkezlerinden birisi olması planlanan İstanbul Finans Merkezi’nin inşaatı için geri sayım başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı heyeti, Başbakan Yardımcısı Babacan ile 19 Eylül Perşembe günü İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde yer alacak bankaların projeleri üzerine toplantı yapacak.

YIL SONUNA KADAR İNŞAAT BAŞLAYACAK…

Merkez Bankası, Halk, Vakıflar ve Ziraat Bankaları ile Sermaye Piyasası Kurulu gibi kurumların genel merkezlerinin yanı sıra Ağaoğlu ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı gibi özel sektör yatırımlarını da bünyesinde barındıracak merkez için Perşembe günü yapılacak toplantıda, projeler incelenerek onaylanacak. Onay aşamasının ardından, bu yıl sonuna kadar Finans Merkezi’nin yapımına başlanacak.

ANADOLU YAKASI’NIN SİMGESİ…

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek tasarlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi; Tarihi Yarımada, Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı’nın etkilerini bugüne taşımayı amaçlıyor. Ataşehir’de E5 ile TEM otoyollarının kesiştiği alanda yer alacak merkez, konumu ve mimarisiyle “Anadolu Yakası’nın Simgesi” olarak tasarlandı.

50 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK…

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi; 3 bin kişilik kongre ve kültür sarayı, kütüphane, oteller, okul, kreş, cami, sağlık merkezi, itfaiye, karakol gibi destek ve hizmet birimlerinden oluşacak. Eğitim, ticaret ve kültürel faaliyetlerin bölgelere göre ayrıldığı merkezin 50 bin kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor.

CAZİBE MERKEZİ OLACAK…

Elektrik enerjisini kendi üreten, çevreye duyarlı, düşük karbon emisyonlu akıllı binalardan oluşacak merkezde; birbirini yedekleyen kablolu ve kablosuz internet, iletişim iç ağı, mobil telefon, yol bulma, otopark yönetimi ve elektronik güvenlik sistemleri de yer alacak. Metro ve çevre yollarıyla rahat ulaşımın planlandığı merkezin; spor, alışveriş, eğlence konseptiyle de vatandaşlar için cazibe merkezi olması hedefleniyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir