İstanbul, ilk 10 şehir arasında...
 Kadir Toprakkaya

İstanbul, ilk 10 şehir arasında…

İstanbul, ilk 10 şehir arasında…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

“Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2014″ raporunun sonuçları, sektör temsilcilerine açıklandı.

Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2014′e göre katılımcıların yüzde 71′i, satın alınabilecek uygun varlıkların bulunmaması durumunda 2014′teki faaliyetlerinin bundan etkileneceğini belirtiyor. Artan rekabetin bir sonucu olarak katılımcıların yüzde 59′u, Avrupa’daki çekirdek pazarlardaki birincil gayrimenkullerin şu anda yüksek şekilde fiyatlandırıldığına inanıyor.

İSTANBUL 7. SIRADA…

Raporun sonuçlarına göre geçen yılın gözde şehirlerinden biri olan İstanbul, birkaç sıra gerilemesine rağmen 7. sırada yer alarak yatırım için en iyi 10 şehir arasındaki yerini koruyor. Avrupa’nın ana gayrimenkul pazarlarındaki birincil varlık rekabeti, yatırımcıları getiri arayışıyla İrlanda ve İspanya gibi toparlanan pazarlara, bölgesel merkezlere ve ikincil gayrimenkul stokuna yöneltiyor.

AVRUPA GAYRİMENKUL PİYASASINA GELEN SERMAYE ARTACAK…

Raporda, 2014 yılında Avrupa’nın gayrimenkul pazarlarına önemli ölçüde sermaye girişi olacağının altı çiziliyor ve katılımcıların yüzde 71′i, bu yıl yeniden finansman için özkaynakta ya da yeni yatırımda artış olacağına inanıyor. Özkaynakların bir kısmı yurtiçinden olsa da, özellikle Asya’daki devlet fonlarından yapılan önemli miktarlardaki yatırımların devam etmesi bekleniyor. 2014 yılında katılımcıların yaklaşık yüzde 80′i Asya Pasifik’ten, yüzde 67′si ise Amerika`dan Avrupa gayrimenkul piyasasına gelen sermayenin artacağına inanıyor.

BORÇ BULMA İMKANINDA GELİŞME…

Araştırmaya göre, gayrimenkul sektöründe borç bulma imkânı da gelişme gösteriyor. Katılımcıların yüzde 51′i, yeniden finansman veya yeni yatırımlar için borç bulma imkânının bu yıl artmasını beklerken, yüzde 15′i daha da azalacağına inanıyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir