İstanbul Kadıköy Lisesi öğrencilerinden İnsansız Hava Aracı Projesi
 Nusret Karaca

İstanbul Kadıköy Lisesi öğrencilerinden İnsansız Hava Aracı Projesi

İstanbul Kadıköy Lisesi öğrencilerinden İnsansız Hava Aracı Projesi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Kadıköy Lisesi Müdür Yardımcısı ve Matematik Öğretmeni Serkan Gündüz, bir grup öğrencisiyle TÜBİTAK’ın düzenlediği 2018 Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’na hazırlanıyor. Sosyal medya üzerinden takip ettikleri TÜBİTAK çalışmalarında kurumun lise ve üniversite öğrencilerine yönelik insansız hava aracı yarışması düzenlediğini öğrenmeleri üzerine başvuruda bulunan İstanbul Kadıköy Lisesi ekibi, 28 Mart 2018 tarihinde TÜBİTAK tarafından başvuruları onaylanan takım listesinde yer almayı başardı.

Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nihat Akkuş’un akademik danışmanlığında, üniversite bünyesinde bir hesap açıldı. Başvurunun kabul edilmesi üzerine 10 öğrenciye “Drone” temel bilgileri öğretildi. Daha sonra İstanbul Kadıköy Lisesi Teknoloji Atölyesi’nde uygulamalı derse geçildi. Bu çalışmaların ardından TÜBİTAK’ın Gebze’de düzenlediği iki günlük eğitimlere katılım sağlanarak, “Drone” yapımı konusunda eğitim alındı. Şimdiyse okul içinde kurulacak teknoloji atölyesinin donanımının tamamlanarak, çalışmaların hızlandırılması hedefleniyor.

“DÖNER KANATLILAR” KATEGORİSİNDE YARIŞACAK…

TÜBİTAK tarafından organize edilen yarışma, 20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı işbirliğiyle İstanbul Grand Airport’a ait yerleşkede gerçekleştirilecek. İstanbul Kadıköy Lisesi ekibi, yarışmada “Döner Kanatlılar” kategorisinde yer alacak.

MEB ROBOT YARIŞMASI…

Kadıköy ilçesinin köklü eğitim kurumu İstanbul Kadıköy Lisesi, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında sanatsal, sportif, kültürel etkinliklerin yanı sıra bilimsel projelerdeki çalışmaları ile de dikkat çekiyor. Okulda düzenlenen Bilim Şenliği’nin ardından bu kez de robotik çalışmalar kapsamında ürettikleri bir insansız hava aracı (drone) ile İstanbul Kadıköy Lisesi, 9-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Sivas’ta Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik ve Araştırma Kurumu ile TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) işbirliğiyle gerçekleşen “Endüstri 4.0 yenilenebilir enerji kaynakları” temalı yarışmaya katıldı. 20 Nisan 2018 tarihinde başvuruları biten yarışmada, insansız hava haracı haricinde insansı robotlar, endüstriyel robotik kol, serbest proje gibi birçok kategori bulunuyordu.

insansız hava aracı

YÜZLERDE MUTLULUK VE GURUR İFADELERİ…

Öğretmen Serkan Gündüz rehberliğinde, projede yer alan öğrencilerden Çağatay Doğan’ın katıldığı etkinlik sonrası emek ve destek verenlerin bu çaba ve çalışmalardan duydukları mutluluk ile gurur yüzlerinden okunuyordu. Kadıköy ve İstanbul Kadıköy Lisesi adına, öğrencilerimiz ve gelecekleri adına bu tür çalışmaları organize eden ve kurumlarla işbirliği yapan Milli Eğitim Bakanlığı’nın yöneticilerini de kutlamak gerek. Çünkü bu tür her girişim, onların taçlanması demek.

Bunu paylaş:
  • 27
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir