İstanbul Kadıköy Lisesi'nde Nevruz Şenliği
 Nusret Karaca

İstanbul Kadıköy Lisesi’nde Nevruz Şenliği

İstanbul Kadıköy Lisesi’nde Nevruz Şenliği
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

21 Mart… Dünya Şiir Günü ve Nevruz, yani baharın başlangıcı, doğanın uyanışı… Yeni gün… Moda’daki İstanbul Kadıköy Lisesi, Dünya Şiir Günü’nü ve Nevruz’u şenliklerle kutladı. Sabah saatlerinde Edebiyat Öğretmeni Mustafa Sağlık yönetiminde şiirlerin okunduğu okulda Basın Yayın ve İletişim Kulübü, Attila İlhan ve Nusret Karaca şiirlerinin yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk şiirlerinden oluşan bültenleri yayınladı.

Öğleden sonra ise okul bahçesinde ateşin yakılıdığı, şiirlerin, türkülerin okunduğu Nevruz kutlaması yapıldı. Beden Eğitimi Öğretmeni Elif Arifağaoğlu ve Müzik Öğretmeni Gürcan Erdaş’ın yönetimindeki etkinlik, güzel ve renkli görüntülere sahne oldu.

NEVRUZ HAKKINDA…

Orta Asya’da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki, ‘yeni gün’ anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 21 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır. Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi adlarla da anılmaktadır. Oniki Hayvanlı Türk Takvimi’nde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon’dan çıkıştır. İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir. Orta Asya’daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri, Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır. (*)

(*) T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı / Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü

Nevruz

Fotoğraflar: Dide Metin & Nil Kandil

Bunu paylaş:
  • 15
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir