İstanbul Kadıköy Lisesi'nde TÜBİTAK Bilim Fuarı
 Nusret Karaca

İstanbul Kadıköy Lisesi’nde TÜBİTAK Bilim Fuarı

İstanbul Kadıköy Lisesi’nde TÜBİTAK Bilim Fuarı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Kadıköy Lisesi, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı sosyal, kültürel, sportif ve bilimsel etkinliklerini son hızla sürdürüyor. Matematik öğretmeni Coşar Avur’un 11-A sınıfı öğrencileriyle katıldığı TÜBİTAK 4006 Projesi içinde yer alan 34 proje, 23 Mayıs tarihinde okul bahçesinde sergilenmeye başlandı. Projeler, 24 Mayıs’ta da yine okul bahçesinde konuklara açık olacak.

Öğrenciler TÜBİTAK Bilim Fuarı’nın açılış gününde projelere büyük ilgi gösterirken; Okul Müdürü Mustafa Yavuz, düşüncelerini şöyle dile getirdi: “İstanbul Kadıköy Lisesi’nde görev yaptığım dördüncü yılım. Okulumuz ilk defa böyle bir projeye ev sahipliği yapıyor. Öğrencilerimizin bilimsel kariyerleri için önemli bir fırsat. Fen-Matematik ağırlıklı olan fuarımızda, sayısal alanı tercih etmiş başarılı öğrencilerimizin deneylerini yapmaları sonucunda güzel eserlerin çıktığına inanıyorum. Bu tarz çalışmların önümüzdeki yıllarda da sürdürülmesi, okulumuz adına iyi bir tanıtım olacaktır. Tekrardan bu projede emeği geçen öğrencilere ve ögretmen arkadaşım Coşar Avur’a teşekkür ediyor, onları en içten dileklerimle kutluyorum.”

TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda görev alan öğrenciler ise, etkinlik hakkındaki duygu ve düşüncelerini şu şekilde paylaştı:

Zeynep Ecenaz Yıldız: İstanbul Kadıköy Lisesi 11-A sınıfı öğrencisiyim. Proje süreci oldukça emek dolu ve bir o kadar da eğlenceli geçti. Proje öncümüz olan Coşar Avur, aynı zamanda projelerimizi gerçekleştirmemizde büyük katkı sağladı. Projem olan yapay mide, yürürlüğe tıbbi bakımdan geçirilebilir halde. Bu projede yer almamı sağlayan herkese teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.

TÜBİTAK

Taha Berkay Batman: Bu projeyi iki kişi olarak gerçekleştirdik. Projemiz, bir fizik sorusunu yanlış okumamla başladı. Proje arkadaşım olan Eray Günel’in hatamı fark etmesiyle bir detayı görmüş olduk. Bu detay, hız-zaman grafiğinde iki hareketli arasında kalan geometrik alanın eşit olduğudur. Gerçek hayatta uygulamaya çalıştığımız bir proje oldu. Eğer gerçekleşirse, sürücü hatasına bağlı kazaların önüne geçebiliriz.

TÜBİTAK Bilim Fuarı proje koordinatörü öğrentmenlerinden Coşar Avur, öğrencilerin çalışmalarında katkı sağlayan başta Üzeyir Dinler, Ali Rıza Yeşil, Levent Güder, Hacer Can, Fatma Yüksel, Selma Sayıcı, Hülya Elvan, Berk Kaleli, Serkan Gündüz, Bahtiyar Uzunoğlu, Yasemin Ergin, Burhan Dursun, Seval Ünür ve Meltem Kayacık olmak üzere, öğrencilerin çalışmalarına destek veren okul yönetimi, okul aile birliği, mezunlar derneği ve diğer öğretmenlere de teşekkürlerini sunmayı ihmal etmedi.

Fotoğraflar: Beyza KIŞ

Bunu paylaş:
 • 63
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

3 Responses to İstanbul Kadıköy Lisesi’nde TÜBİTAK Bilim Fuarı

 1. Selin Bostancı Mayıs 24, 2018 at 8:21 am

  Bu projede emeği geçen başta Coşar hocamız olmak üzere tüm öğretmenlerimize, bütün arkadaşlarıma ve bizim başarımızı, mutluluğumuzu paylaşan ve duyuran sevgili öğretmenimiz Nusret Karaca’ya çok teşekkür ederim. Nice böyle projelerde yer almak dileğiyle 🙂

  Cevapla
 2. Eleyse Mayıs 24, 2018 at 8:23 am

  Çok heyecanlı ve güzel bir gündü.İlgilerinden dolayı Nusret Hoca’ya teşekkürler.

  Cevapla
 3. Ali Mayıs 24, 2018 at 7:02 pm

  Fikirlerimizi projeye dönüştürebilmemize ve paylaşabilmemize yardım eden tüm İstanbul Kadıköy Lisesi fertlerine teşekkürlerimi arz ederim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir