İstanbul Opera Festivali kapılarını açtı…
 Kadir Toprakkaya

İstanbul Opera Festivali kapılarını açtı…

İstanbul Opera Festivali kapılarını açtı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Her yıl Türk ve dünya operalarının seçkin yapıtlarını sanatseverler ile buluşturan Uluslararası İstanbul Opera Festivali başladı. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından DenizBank`ın katkılarıyla düzenlenen festival, bu yıl 25 Haziran – 08 Temmuz 2013 tarihleri arasında hayata geçirilecek.

Festival kapsamında, Aya İrini’de gerçekleşecek “Viva Verdi” gala konserinin yanı sıra; aralarında W.A. Mozart, Antonio Vivaldi gibi ünlü bestecilerin eserlerinin de bulunduğu birbirinden seçkin beş farklı yapıtı, beş farklı mekânda izlemek mümkün olacak.

BU YILKİ SÜRPRİZ “VİVA VERDİ” GALA KONSERİ…

İki hafta sürecek festival, başrejisör Yekta Kara`nın sanat yönetmenliğinde Temmuz ayı boyunca beş opera prodüksiyonu ve bir gala konserinin toplam dokuz temsili ile sanatseverlerin karşısında olacak. Festival kapsamında seyirciler; Ankara, İstanbul, Antalya ve Samsun Devlet Opera ve Balesi yapımlarının yanı sıra, Aya İrini’nin büyülü atmosferinde “Viva Verdi” gala konserini izleyecekler.

Orkestra Şefi Roberto Abbado yönetiminde gerçekleşecek konserde; bariton Marco Vratogna, tenor Stefano Secco, tenor Marco Berti ve soprano Aleksandra Kurzak gibi opera sanatının dünyaca ünlü solistleri sahne alacak. 19. yüzyıl İtalyan Operası ekolünden gelen, tüm dünyada eserleri en çok sahnelenen opera bestecileri arasında yer alan Giuseppe Verdi`nin 200. doğum yıldönümü anısına gerçekleşecek gece, festivale ayrı bir renk katacak.

KENTİN TARİHSEL MEKÂNLARI İLE BÜTÜNLEŞEN FESTİVAL…

4. Uluslararası İstanbul Opera Festivali; programı ve içeriği ile her yaştan, her kesimden İstanbullu ve İstanbul ziyaretçileriyle buluşuyor. Kentin tarihsel mekânlarıyla bütünleşen festival, İstanbul`u dünya ölçeğinde benzersiz bir konuma yerleştirmeyi amaçlıyor. Festival; Topkapı Sarayı, Aya İrini, Haliç Kongre Merkezi, Kadıköy Süreyya Operası ve Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi`nde gerçekleştirilecek.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir