İstanbul trafiğini teleferik çözecek!..
 Kadir Toprakkaya

İstanbul trafiğini teleferik çözecek!..

İstanbul trafiğini teleferik çözecek!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy ve çevresindeki yoğun trafiğin azalmasına katkı sağlayacak proje, Beykoz’da hayata geçiyor. Trafik kabusu ile yatıp kalkan İstanbul’da günde 100 bin kişiyi yollardan teleferiğe çekerek trafiği rahatlatacak proje, Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası arasında yeni bir "köprü" olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Etiler ile Çamlıca arasında hayata geçireceği proje ile saatte 6 bin, günde ise 100 bin kişi İstanbul Boğazı’nı teleferikle geçerek, muhteşem manzara eşliğinde trafik sorununa darbe indirecek.

BEYKOZ’A ALTIN GERDANLIK… 

Anadolu Yakası’nda Beykoz’un iki tepesi, teleferik ile Avrupa Yakası’na bağlanacak. Trafik sorununu çözmek için metrobüs ve metro gibi toplu taşıma sistemlerini devreye sokan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu halkaya şimdi de teleferiği ekleyerek önemli bir yol kat etmek istiyor.

SAATTE 6 BİN YOLCU…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Etiler – Üsküdar (Çamlıca) arasında saatte 6 bin yolcu taşıyacak projeyle ilgili çalışmaların son halinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a sunulduğu belirtildi. Başkan Topbaş’ın proje hakkında şu açıklamalarda bulunduğu ifade edildi:

ÖNEMLİ VE HEYECAN VERİCİ BİR PROJE…

"Asya’dan Avrupa’ya, yani bir kıtadan diğerine teleferikle geçmek, önemli ve heyecan verici olacak. İstanbul Boğazı’nı geçen bu teleferikte, Altunizade’nin diğer bir aktarması da Çamlıca’ya olacak. Anadolu Yakası’nda Beykoz’un iki tepesi de teleferikle bağlanacak. Etiler ile Çamlıca arasına yapılacak projeyle saatte 6 bin, günde 100 bin kişi Boğaz’ı teleferik İle geçecek."

2 KM’LİK ALANDA BOĞAZ SEFASI…

Açıklamada, Beykoz Karlıtepe ve Yuşa Tepesi arasına teleferik kurulması için çalışmaların başladığı belirtilerek, kamuoyu ile şunlar paylaşıldı: "Paşabahçe sahilinden en yüksek tepeye uzanacak birinci teleferik, 2 km mesafelik bir gezintiyle Boğaz’ın seyrini sağlayacak. Karlıtepe olarak bilinen mesire alanına erişimi sağlayacak teleferik ile sahilde yapılacak marinaya gelen tekne ve yatlar, ormanlık mesire alanında kurulacak piknik alanına ulaşabilecek. Ayrıca Yuşa Tepesi’ne ulaşımı sağlayacak ikinci teleferik ile Boğaz’ın tüm güzellikleri seyredilerek erişim sunulacak. Boğazın uç noktasında yer alan türbeye, Ortaçeşme’den teleferik ile gidilebilecek.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir