İstanbul Üniversitesi yine ilk 500′de!
 Kadir Toprakkaya

İstanbul Üniversitesi yine ilk 500′de!

İstanbul Üniversitesi yine ilk 500′de!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Üniversitesi, Çin Şanghay’daki Jiao Tong Üniversitesi’nin her yıl açıkladığı “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi” arasına dokuzuncu kez girmeyi başardı.

Yüksek öğrenim alanında en etkili değerlendirme otoritelerinden biri olarak kabul edilen Çin Şanghay’daki Jiao Tong Üniversitesi’nin her yıl hazırladığı “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi 2013 Listesi” açıklandı. Amerika’dan Harvard Üniversitesi’nin başı çektiği listede Stanford Üniversitesi 2′nci, Kaliforniya Üniversitesi ise 3. sırada yer aldı.

DOKUZUNCU KEZ LİSTEYE GİRMEYİ BAŞARDI…

Listedeki ilk 10 üniversite arasına Amerika’dan 8 üniversite girmeyi başarırken; İngiltere’den Cambrige Üniversitesi 5′inci, Oxford Üniversitesi ise 10. sırada yer aldı. Listeye Türkiye’den sadece İstanbul Üniversitesi girdi. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasına dokuzuncu kez girmeyi başaran İstanbul Üniversitesi; mezunların başarısı, yayın sayısı ve öğretim üyesi başına düşen yayın sayısına göre yapılan sıralamada 400-500 bandında yer aldı.

“BAŞARIMIZI, ÖZGÜR ARAŞTIRMA ORTAMINA BORÇLUYUZ”…

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, dokuzuncu kez “Dünyanın İlk 500 Üniversitesi” arasına girerek, Türkiye’yi dünya yükseköğretim alanında gururla temsil ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“İstanbul Üniversitesi başarısını; disiplinli, programlı ve bilim odaklı çalışmasına borçlu… Üniversitede oluşturulan özgür bilim ortamında öğretim üyelerimiz, uluslararası alanda da yüksek faktörlü dergilerde birçok makale yayımladılar. Bilimsel yayın sayısında ve öğretim üyesi başına düşen yayın sayısındaki artış, İstanbul Üniversitesi’nin 5 yıldır istikrarlı bir şekilde yürüttüğü bilimsel ve akademik çalışmaların bir ürünüdür. Öğretim üyelerimize özgür bir araştırma ortamı sağladık. Araştırmacılarımıza olanaklar çerçevesinde yapabileceğimizin en üstünü yaparak, önemli imkânlar sunduk. Yayınlara ciddi destek verdik. Sonuçta bu başarı geldi.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir