İstanbul Valiliği deprem eğitimine başladı!..
 Kadir Toprakkaya

İstanbul Valiliği deprem eğitimine başladı!..

İstanbul Valiliği deprem eğitimine başladı!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İlk deprem hastanesini Haydarpaşa Numune Hastanesi bünyesinde oluşturan İstanbul Valiliği, yaklaşan Marmara depremi için 39 ilçeyi kapsayan eğitimlere başladı.

İstanbul Vali Yardımcısı Günay Özdemir, düzenlediği basın toplantısında İstanbulluları; “Afetler konusunda farkındalık yaratmak amacıyla başlattık” ifadesini kullandığı "Bir Saat Bir Hayat" kampanyasına ve güvenli yaşam eğitimlerine katılmaya davet etti. İlk eğitim ise bugün gerçekleştirildi.

BİR SAAT BİR HAYAT…

"Bir Saat Bir Hayat" kampanyası, bireylerin ve kurumların afetlere karşı alabilecekleri önlemler hakkında bilgilendirme faaliyetleri ile toplum genelinde güvenli yaşam kültürünün oluşmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca, acil durum karşısında mevcut müdahale kapasitesini harekete geçirerek, bireyin kendi kendine yardım etme becerisi geliştirmesini destekliyor. 

ÜÇ AŞAMALI EĞİTİM… 

Şişli’deki Point Otel’de gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Günay Özdemir, bir saatle bir ya da birden fazla hayatın kurtulma şansının olabileceğini belirterek, depreme karşı başlattıkları "Bir Saat Bir Hayat" eğitimlerinin 3 aşamadan oluştuğunu ifade etti.

Özdemir, birinci seviye eğitimde bireye afet öncesi, sırası ve sonrası için hazırlık konusunda farkındalık kazandırmak; ikinci seviyede hazırlık konusunda bilgi ve beceri kazandırmak; üçüncü seviyede ise yerel afet gönüllüsü oluşturmak, yani katılımcıların kentsel hazırlık ve hafif arama kurtarma çalışmalarını yapacak beceriye ulaşmasının hedeflendiğinin altını çizdi.

İSTANBULLULAR AFETLER KONUSUNDA BİLİNÇLENECEK…

Olası afet ve acil durumlar sırasında nasıl davranılması gerektiği konusunda vatandaşları bilinçlendirmek istediklerini belirten Vali Yardımcısı Günay Özdemir; “Bugünkü proje ile afetlere karşı hazırlıklı olmayı ve yürütülen çalışmalara karşı aktif katılım sağlanmasını hedefliyoruz. Kent sakinlerinin afet hazırlıklarını tamamlamış olması, alabileceği önlemleri alması, tahliye ve doğru müdahale gibi becerileri kazanması, bir işyerinin acil durumunda doğru müdahalenin yapılması, zararın en aza indirilmesinde önemli etkiye sahiptir” şeklinde konuştu. 

İLK DEPREM HASTANESİ HAYDARPAŞA NUMUNE BÜNYESİNDE…

İstanbul’un ilk deprem hastanesini Haydarpaşa Numune Hastanesi bünyesinde açtıklarını ifade eden Günay, söz konusu proje ile 1 yıl içerisinde en az 120 bin kişiye ulaşmak istediklerini söyledi. Günay, 2009 yılından bu yana çeşitli kampanyalarla 650 bin İstanbullu’ya afetler konusunda eğitim verdiklerini belirterek, vatandaşlara afet sonrası müdahale yapma bilgi ve becerisi kazandırmak istediklerini belirtti. 

EĞİTİMLERE NASIL BAŞVURULACAK?

Eğitimlere başvurular, 17-18 Ağustos ile 24-25 Ağustos tarihlerinde İstanbul’un çeşitli meydanları ve AVM’lerde kurulacak olan stantlarda kabul edilecek. Yine www.guvenliyasam.org sitesindeki başvuru formunu doldurarak, ya da İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün 0212 455 56 00 numaralı telefonunu arayarak da başvuru yapılabilecek.

Eğitimlerin kurumlara yönelik uygulamaları kurumların salonlarında, halktan gelen taleplere yönelik eğitimler ise 39 ilçede belirlenen eğitim merkezlerinde (halk eğitim merkezi, kültür merkezi vb.) gerçekleştirilecek. Eğitimlerde bireyler, kurumlar ve çocuklar için farklı seviyede güvenli yaşam programları tasarlandı.

Programlar farkındalığın artırılması, bilgi ve becerinin geliştirilmesi ve toplumsal güç birliğinin artırılması gibi konuları kapsıyor. Söz konusu programlarda, olası afet ve acil durumların etkilerinden birey ve kurumların kendilerini ve yakın çevrelerini nasıl koruyabileceği ve afetlere karşı hangi koruyucu önlemleri almaları gerektiği, olası afet ve acil durumlar sırasında nasıl davranılması gerektiği bilgileri paylaşılacak.

 

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir