İstanbullulara kira yardımı yapılacak…
 Kadir Toprakkaya

İstanbullulara kira yardımı yapılacak…

İstanbullulara kira yardımı yapılacak…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm projesi kapsamında vatandaşlara karşılıksız mali destek sağlamaya devam ediyor.

Devletten kira ve taşınma bedeli yardımları için talepte bulunan kiracı ve maliklerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Halihazırda İstanbul’daki 501 yeni başvurunun tamamı Bakanlık tarafından prosedüre uygun bulunursa; mülk sahiplerine 5 milyon 206 bin 500 TL, kiracılara ise 72 bin 800 TL’lik kira ve taşınma yardımında bulunulacak.

HEM KİRACILAR, HEM DE MÜLK SAHİPLERİ FAYDALANABİLİYOR…

Kentsel dönüşümden yararlanarak risk altındaki binalarını yenilemek isteyenler, devletten kredi veya kira yardımı talep edebiliyor. Bakanlık, İstanbul’da kira talebinde bulunan mal sahiplerine 18 ay boyunca 650 TL kira yardımında bulunurken; bu riskli yapılarda oturan kiracılara ise, taşınmaları için defaten 1.300 TL’lik yardım sağlıyor. Kira taleplerine, Bakanlığın son bir kontrolünden sonra olumlu veya olumsuz şekilde cevap veriliyor.

TOPLAM YARDIM 6 MİLYON 98 BİN 300 TL’Yİ BULDU…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, bugüne kadar İstanbul genelinde toplam 70 malik, toplam 68 bin 900 TL’lik kira yardımı aldı. İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne başvurarak kira talebinde bulunan 445 mülk sahibi ve taşınma yardım talebinde bulunan 56 kiracı, banka hesap numaralarına yardım paralarının yatırılması için gün sayıyor. Bakanlıktan onay çıkmasıyla, İstanbul genelinde yardım alan hal sahipleri ve kiracıların sayısı 571′e ulaşacak. Bu yardımlarla beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında İstanbullulara toplamda 6 milyon 98 bin 300 TL`lik bir mali destek sağlamış olacak.

SADECE 2 KİŞİ OLUMSUZ DÖNÜŞ ALDI…

İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nün verilerine göre, şu ana kadar sadece iki mülk sahibinin kira talebi olumsuz olarak netleşti. Tapu kayıtları üstlerine olmayan ve veraset intikali de yaptırmamış olan bu vatandaşların kira taleplerine olumlu yanıt verilemedi. Kentsel dönüşüm kapsamında mali yardım yapılabilmesi için yıkım kararı alınan konutun tapu fotokopisi, yıkım tebligatı, talepte bulunan vatandaşların hüviyet fotokopileri, taşınacakları adresi ibraz eden kaymakamlık veya muhtarlıktan alınan ikametgâh belgesi isteniyor. Kat irtifakı ve kat mülkiyeti belli olmayan tapulu başvurularda ise, yıkım kararı alınan konuta ait emlak vergisi beyannamesi ve daireye ait faturalar talep ediliyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir