İstanbul'un en rekabetçi ilçesi Kadıköy
 Cenay Toprakkaya

İstanbul’un en rekabetçi ilçesi Kadıköy

İstanbul’un en rekabetçi ilçesi Kadıköy
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Murat Şeker, Yrd. Doç. Dr. Arif Saldanlı ve Yrd. Doç. Dr. Hakan Bektaş’ın yürüttüğü “İstanbul Rekabet Endeksi” araştırması tamamlandı. Buna göre megakentin en rekabetçi ilçeleri Şişli, Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy ve Üsküdar olarak sıralandı.

Toplam 100 farklı gösterge düzeyinde yürütülen araştırmada, ilçeler arası rekabet endekslerinin yanı sıra demografik yapı, eğitim, sağlık, sosyal yaşam, ekonomik kapasite, ticari hayat ve girişimcilik, finansal yapı, turizm, altyapı ve ulaşım başlıklarında 39 ilçe incelendi ve rekabet güçlerine göre sıralandı.

İstanbul'un en rekabetçi ilçesi Kadıköy

DEMOGRAFİK YAPI ENDEKSİNDE DE KADIKÖY ÖNE ÇIKTI…

Araştırmaya göre İstanbul’da en rekabetçi ilçeler Şişli, Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy ve Üsküdar olurken; Arnavutköy, Sultangazi, Çatalca, Şile ve Sultanbeyli ise rekabet gücü en düşük ilçeler olarak sıralandı. Demografik yapı endeksinde Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy, Üsküdar ve Beylikdüzü öne çıktı. Söz konusu ilçeler, özellikle yüksek eğitimli nüfusa sahip olmalarıyla diğer ilçelere göre daha rekabetçi bir yapı sergiledi.

İstanbul'un en rekabetçi ilçesi Kadıköy

EĞİTİMDE ÜSKÜDAR, KADIKÖY, PENDİK VE ATAŞEHİR İLK SIRALARDA…

Eğitim endeksinde Üsküdar, Kadıköy, Pendik ve Ataşehir ilk sıralarda yer aldı. Söz konusu ilçelerde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ortalama 16 olurken; eğitim endeksinde son sırada yer alan Sultangazi, Esenler ve Arnavutköy’de ise bu oran 32 düzeyinde seyretti. Sağlık endeksinde Şişli, Zeytinburnu, Kadıköy, Üsküdar ve Maltepe endeks sıralamasında yüksek skorlar elde etti. Söz konusu ilçeler, hem çevrelerindeki hastane çeşitliliği ve erişim kolaylığı, hem de aile sağlık merkezlerindeki muayene sıklığında ortalamanın altında değerlere sahip olması açısından öne çıktı. İstanbul’da ortalama olarak aile sağlık merkezindeki bir doktor başına düşen günlük muayene sayısı 35 iken; bu sayı Avcılar ve Sancaktepe’de 43, Beylikdüzü’nde 42 ve Çekmeköy’de 41 olarak tespit edildi.

İstanbul'un en rekabetçi ilçesi Kadıköy

EN FAZLA ATM, KADIKÖY VE ŞİŞLİ’DE BULUNUYOR…

Sosyal yaşam endeksinde Kadıköy, Şişli, Bakırköy, Beyoğlu ve Beşiktaş ilk sıralarda yer aldı. Söz konusu ilçeler, İstanbul’daki tiyatro sahnelerinin yüzde 70’ini, sinemaların ise yüzde 40’ını barındırıyor. Finansal yapı endeksinde Kadıköy, Şişli, Beşiktaş, Ümraniye ve Fatih rekabetçi ilçeler olarak öne çıktı. Son 5 yılda 20’den fazla banka şubesinin açıldığı ilçeler Ümraniye, Kadıköy, Bağcılar, Esenyurt, Beşiktaş ve Şişli olurken; en fazla ATM ise Kadıköy, Şişli ve Fatih’te bulunuyor. Şişli, Beşiktaş ve Kadıköy, aynı zamanda banka çeşitliliğinin en yüksek olduğu ilçeler de oldu.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir