İşte İstanbul – Ankara YHT fiyatları...
 Kadir Toprakkaya

İşte İstanbul – Ankara YHT fiyatları…

İşte İstanbul – Ankara YHT fiyatları…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul ve Ankara arasındaki demiryolu ulaşımını 7 saatten 3 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinde sona gelindi. Mart ayında açılması planlanan hatta, bilet fiyatları 70-80 lira aralığında olacak. Yeni hat sayesinde iki şehir arasındaki yolcu taşımacılığında demiryolunun yüzde 10 olan payının yüzde 78′e çıkarılması hedefleniyor.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre, Ankara ve İstanbul arasındaki demiryolu ulaşımını 3 saate indirecek YHT hattında, Gebze ve İzmit’te istasyon inşaatı sürüyor. Gebze-Köseköy Rehabilitasyon Projesi kapsamında, 112 kilometrelik bölümde ray döşeme çalışmaları tamamlandı.

Proje kapsamında YHT hattının Kocaeli kısmında Gebze ve İzmit’te istasyon inşaatlarına başlandı ve elektrifikasyon çalışmalarının yüzde 70′i bitirildi. Elektrifikasyon tesislerinin testleri kapsamında hatta zaman zaman yüksek gerilim verilirken, Gebze-Köseköy arasında yaklaşık 200 kişinin çalıştığı hatta Mart ayında seferlere başlanacak.

SAATTE 250 KM HIZA UYGUN İNŞA EDİLİYOR…

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi, mevcut hattan bağımsız 533 km uzunluğunda, 250 km/saat hıza uygun, tamamı elektrikli ve sinyalli yeni çift hatlı hızlı demiryolu yapımını içeriyor.

MARMARAY İLE ENTEGRE EDİLECEK…

Ankara – İstanbul Hızlı Tren Hattı, Marmaray ile bütünleşerek Avrupa’dan Asya’ya kesintisiz ulaşım sağlanacak. Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi, iki etapta tamamlanacak. Projenin ilk etabı olan Ankara-Eskişehir Hızlı Tren Hattı, 2009 yılında hizmete açıldı. Projenin ikinci etabı olan Köseköy-Gebze etabının temeli ise 2012′de atılmıştı. Hattın 44 km’lik Gebze-Haydarpaşa kesimi, Marmaray Projesi ile yüzeysel metroya dönüşeceğinden bu kapsamda yapılıyor.

İŞTE YHT İSTASYONLARI…

Bilet fiyatlarıyla ilgili genel ilke ise uçaktan ucuz, otobüsten pahalı olması… Bu nedenle hızlı tren bilet fiyatlarının 70-80 lira aralığında olması planlanıyor. Ankara-İstanbul istasyonları ise şöyle sıralanıyor: Ankara Gar, Sincan, Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Pamukova, Arifiye, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir