İTO, Kadıköy ve Anadolu Yakası’nı tescilledi...
 Kadir Toprakkaya

İTO, Kadıköy ve Anadolu Yakası’nı tescilledi…

İTO, Kadıköy ve Anadolu Yakası’nı tescilledi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Ticaret Odası, “İstanbul Halkı Konut Eğilimleri Araştırması”nı tamamladı. Kadıköy ve çevre semtleri, megakentin yaşanması en fazla istenen merkezleri arasına girdi.

İki bin kişi ile yapılan ankete göre Üsküdar, yüzde 7,4 oy oranı ile İstanbulluların en fazla yaşamak istediği semt olarak kayda geçerken; Kadıköy, yüzde 6,1 oy oranı ile ikinci sırada yer aldı.

Beykoz, Maltepe ve Ümraniye de, Anadolu Yakası’nda sıralamaya giren ilçeler listesinde baş sıralarda gösterildi. Son aylarda yıldızı parlayan Kadıköy’ün marka değeri, İTO araştırması ile bir kez daha tescillendi.

İSTANBULLU, GELENEKSEL MAHALLE ATMOSFERİNİ ÖZLEMİŞ…

Araştırmanın çarpıcı bir ayrıntısı ise, mahalle hayatına duyulan özlem… Ankete katılanların yüzde 71,8’i az katlı binaların olduğu bir semtte yaşamayı isterken; yüzde 21,9’luk kesim ise mahalle atmosferinde yaşamayı hayal ediyor.

İŞTE İTO’NUN ANKETİNİN TÜM AYRINTILARI…

Araştırma sonuçları, İstanbul’da yaşayan bireylerin yüzde 93,7′sinin apartman tarzı büyük yapılardan hoşlanmadığını gösteriyor. İstanbul’da yaşayanların yüzde 70,8′i; “İstanbul’un en önemli sorunu nedir” sorusuna  “trafik ve ulaşım” cevabını verdi.

OTOPARK SORUNU ÖN PLANDA…

Şehrin yapısıyla ilgili en çok rahatsızlık duyulan konuların başında da yüzde 7,6 ile otopark sorunu geliyor. Çevresinde otopark bulunan konutların oranı yüzde 21 olarak tespit edilirken, İstanbul yaşam şartlarına göre yüzde 80′lere varan otopark eksikliğinin, şehrin yaşamsal karmaşasına büyük etki ettiği tahmin ediliyor.

Yüzde 45 ile çocuk parkı ve yüzde 55,5 oran ile yeşil alan eksikliğini de, şehirde yaşamsal alan için sıkıntı oluşturan diğer unsurlar olarak vurgulanıyor. Vatandaşların yüzde 64,3′ünün kira ödemediği İstanbul’da, ikamet edilen çevrenin güvenli olduğunu söyleyen kesim yüzde 66,3′lük olarak belirlenirken, güvenli olmadığını beyan eden bireylerin oranı ise yüzde 33,7 şeklinde tespit edildi.

MEGAKENTTE BİNALARIN YÜZDE 63,7’Sİ KIRMIZI ALARM VERİYOR…

İstanbul’da konutların eski olması, ankete katılan kişilerin de yanıtlarına yansıdı. Konuta ilişkin şikâyetlerde ilk sırada yüzde 35,2 ile “konutun eski olması” gelirken, binaların ortalama kat sayısının 5, daire sayısının ise 10 olduğu belirlendi.

İkamet edilen binanın yaşının 13 yıldan az olduğunu beyan eden kişilerin oranı yüzde 36,3 iken; bu orandaki binaların yüzde 63,7′sinin 1999 Gölcük Depremi’nin öncesinde inşa edildiği belirtiliyor. İstanbul’da büyüklüğü 100 metrekarenin altında kalan konutların oranı yüzde 48,5 iken; konutların yüzde 51,5′inin 100 metrekarenin üzerinde bir alana sahip olduğu belirlendi.

 İŞTE FAVORİ SIRALAMASI…

Bireylerin en çok ikamet etmek istediği ilçelerin başında yüzde 7,4 ile Üsküdar gelirken, diğer ilçelerin tercih edilme oranları ise şu şekilde gerçekleşti:

“Yüzde 6,1 Kadıköy, yüzde 4,7 Fatih, yüzde 4,4 Bakırköy, yüzde 4,3 Bahçelievler, yüzde 4,2 Beşiktaş, yüzde 3,8 Sarıyer, yüzde 3,5 Ümraniye, yüzde 3,2 Beykoz ve Maltepe, yüzde 3,1 Küçükçekmece…”

“UZAKLARI İSTEMEYİZ”…

Ankette yüzde 0,2 ile Adalar, yüzde 0,4 ile Çatalca ve yüzde 0,9 ile Silivri gibi merkeze uzak ilçeler ise, ikamet için en az tercih edilen semtler arasında yer aldı.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir