Cenay Toprakkaya

İz Sürücü ekibinden “Evrenin Kapıları – Divriği” sergisi

İz Sürücü ekibinden “Evrenin Kapıları – Divriği” sergisi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Feneryolu Halk Eğitimi Merkezi resim öğretmeni Handan Kırımlı ve 29 kursiyerinin oluşturduğu İz Sürücü ekibi, “Evrenin Kapıları – Divriği” kültürünün eşsiz eserlerinin yer aldığı resim sergisini sanatseverlerin beğenisine sundu. Caddebostan Kültür Merkezinde gerçekleşen açılışa Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Onur Temürlenk, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Makbule Arya Barak Yıldız ve Hacı Hasan Kozan, Dünya Mirası Divriği Mengücek Vakfı  yöneticileri, Divriğililer ve sanatseverler katıldı.

Açılış öncesi “Evrenin Kapıları – Divriği” resim sergisi ile ilgili bilgi veren Feneryolu Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Ebru Suakan; “İz Sürücü ekibi 2010 yılından beri Anadolu medeniyetlerini konu edinip araştırarak, inceleyerek zihinde kalanları çizgileri ve renkleriyle tuvallerine yansıtmaktadır. Çorum’da Hititler ile başlayıp, sırasıyla Şanlıurfa’da Göbeklitepe, Konya’da Çatalhöyük, Eskişehir’de Frigler, Van’da Urartular, Çanakkale’de Troya, Adıyaman’da Kommagene, en son Nisan ayında Sivas’ta Selçuklular ile devam eden çalışmaları bugüne kadar dokuz farklı ilde, İstanbul’da sekiz yerde, ayrıca Budapeşte Uluslararası Folklor Festivali’nde olmak üzere toplamda 18 sergi olarak açtık. Eğitimde İyi Örnekler’de üç başarı kazandık” dedi. Suakan, açıklamalarının devamında şunları ifade etti:

EŞSİZ BİR KÜLTÜREL MİRAS…

“Anadolu Selçuklu döneminin tüm güzelliklerini ve felsefesini yansıtmanın yanı sıra Cumhuriyet tarihimizde tartışmasız bir yer olan Sivas’ta açtık en son sergimizi. Sivas ve özellikle inanılmaz felsefesi ile ruhlara ve kalplere, inanılmaz güzelliği ile gözlere hitap eden, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne alınan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasını okumak, bilmek, bize miras bırakılan bu eserleri görmek bizi çok heyecanlandırdı. Çünkü sadece bir camii, bir darüşşifa değildi Divriği, kocaman bir kitaptı bizim için. Biraz olsa da ona yaklaşabilmek ve hissedebilmek, bizim için bir onurdu. Daha sonra sokakları, konakları ve yaşayan insanları ile Divriği, gerçekten bize farklı kapılar aralıyordu.

Divriği

ABDULLAH PAŞA KONAĞI, BU ESERLERLE MÜZEYE DÖNÜŞTÜRÜLECEK…

Toplam 51 adet yağlı boya ve akrilik çalışmamız, 22 Haziran 2017 tarihine kadar CKM’de sergilenecek. Ayrıca kurumumuzun nakış ve giyim atölyelerinde yapılan, temaya uygun bazı çalışma örneklerini de göreceksiniz. Bu yapılan çalışmaları gelecek nesillere aktarmak için Kadıköy Kaymakamlığı, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, kurumumuz, Sivas Valiliği, Divriği Kaymakamlığı, Divriği Belediye Başkanlığı ve Dünya Mirası Divriği Mengücek Vakfı işbirliğiyle Divriği’de kurumumuza tahsis edilecek Abdullah Paşa Konağı, değerli kursiyerlerimizin çalışmalarıyla müzeye dönüştürülecek. Bizlere destekleri ve güvenlerinden dolayı İlçe Kaymakamımız Tuncay Sonel’e, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sadık Aslan’a, bu yeri bize tahsis eden Belediye Başkanımız Aykurt Nuhoğlu’na, Divriği’deki müze yerinin tahsisinde destek veren Dünya Mirası Divriği Mengücek Vakfı’na teşekkür ederim.”

KATILIMCILARA DİVRİĞİ TATLISI İKRAM EDİLDİ…           

Konuşmanın ardından resim sergisinin açılışı yapılarak, sergi gezildi. İstanbul Kadıköy Feneryolu Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Akgün, “Evrenin Kapıları – Divriği” resim sergisine verdiği desteklerden dolayı Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Onur Temürlenk’e, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Makbule Arya Barak Yıldız ve Hacı Hasan Kozan’a, Dünya Mirası Divriği Mengücek Vakfı  yöneticilerine Divriği temalı eserler takdim etti. Ayrıca sergiye katılan misafirlere, Divriği tatlısı (hurma tatlısı) ikram edildi.

Kadıköy Feneryolu Halk Eğitimi Merkezi resim öğretmeni Handan Kırımlı ve 29 kursiyerinin oluşturduğu İz Sürücü ekibi, “Evrenin Kapıları – Divriği” kültürünün eşsiz eserlerinin yer aldığı resim sergisini sanatseverlerin beğenisine sundu…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir