Kadıköy’de “Cumhuriyet Ağacı” mutluluğu…
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de “Cumhuriyet Ağacı” mutluluğu…

Kadıköy’de “Cumhuriyet Ağacı” mutluluğu…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

29 Ekim kutlamalarını kapsamlı organizasyonlarla geleneksel hale getirerek geniş kitleler ile buluşturan Kadıköy Belediyesi, bir ilke daha imza attı. Türkiye’de adı Cumhuriyet ile özdeşleşen 90 isim, Cumhuriyet Ağacı’nda bir araya getirildi.

Bağdat Caddesi’nde hazırlanan Cumhuriyet Ağacı’nda aydın, sanatçı, yazar ve gazetecilerden oluşan 90 ismin Cumhuriyet mesajlarına yer verildi.

KADIKÖY LIFE YAZARI DA CUMHURİYET AĞACI’NDA…

Cumhuriyet Ağacı’nın açılış töreninde, projeye mesajlarıyla katkı sağlayan sanatçılar ve yazarlar da hazır bulundu. Uğur Dündar, Yılmaz Özdil, Müjdat Gezen, Sunay Akın, Ümit Zileli, Ahmet Ümit, Bedri Baykam, Hakan Aysev ve Tuncay Özinel’in yanı sıra Kadıköy LIFE Yazarı, usta oyuncu Enis Fosforoğlu’nun da katılım gösterdiği törene, Kadıköylüler tarafından büyük ilgi gösterildi.

SELAMİ ÖZTÜRK VATANDAŞA SESLENDİ…

Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi’ne bağlı öğrencilerin söylediği şarkılarla başlayan açılışta Kadıköy Belediye Başkanı Av. Selami Öztürk, ”Cumhuriyetimizin 90. yılını hep birlikte kutluyoruz. Aslına bakarsanız, Cumhuriyetin en çok sarsıldığı dönemlerden geçiyoruz. Özgür basın yok, özgür işadamı yok, yazarlar kalemlerini kullanamıyorlar, kullananlar ciddi tehdit altında… Böylesi bir ortamda Cumhuriyetin korunması görevini tümüyle halkın üstlendiği bir dönemden geçiyoruz. Buna rağmen köşesinde yazanlar var, oyununu oynayanlar var, cesurca ayakta duranlar var. Her türlü baskıya rağmen aydınlarımız, onurluca toplum önderi olmaya devam ettiler” şeklinde konuştu.

Öztürk, konuşmasında yakın tarihte kaybettiğimiz Turgut Özakman’ı da anarak; “Onun da burada Cumhuriyet mesajı var. Kendisiyle vefatından önce görüşüp, mesajını almış olmak ayrıca bir gururdur, kendisini saygıyla anıyoruz” diyerek duygularını ifade etti.

“CUMHURİYET” HEDİYE EDİLDİ…

Etkinlikte, Kadıköy Belediyesi tarafından sanatçı ve yazarlara “Benim Cumhuriyetim, Cumhuriyet Benim” kitabı hediye edildi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir