Kadıköy’de “İmam Hatipleştirme” protestosu…
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de “İmam Hatipleştirme” protestosu…

Kadıköy’de “İmam Hatipleştirme” protestosu…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İlköğretim ve lise okullarının İmam Hatip’e dönüştürülmesine tepki gösteren Kadıköylüler, sokağa döküldü. “Halka sormadan, ihtiyaçlar ve yaşam biçimi düşünülmeden değişim ve dönüşüm olmaz. Halkın taleplerini gözetin” diyen STK’lar, Özdemir Ortaokulu ve Acıbadem Muhtarlığı önünde eylem gerçekleştirdi.

Acıbadem Dayanışması, Eğitim-Sen İstanbul 2 No’lu Şube Yürütme Kurulu ve Acıbadem – Yeldeğirmeni mahalle sakinleri tarafından organize edilen gösteride, “Okullarımızın zorla İmam Hatip’e dönüştürülmesini istemiyoruz. Öğrencilerimizin yerleri ve düzeninin değişmesine tepkiliyiz” sloganları eşliğinde imza kampanyası da başlatıldı. STK’ların açıklamaları ise şu şekilde gerçekleşti:

“KARARIMIZ KESİNDİR, OKULUMUZ BİZİMDİR”…

Yıllardan beri iktidar sahipleri kararlarını halka sormadan, halkın ihtiyaçlarını ve yaşam biçimini hiçe sayarak almıştır. Halkı cahil, aciz gören, hatta ötekileştirerek halkına düşman gibi davranan iktidar sahipleri; bugün burada, bu okulu İmam Hatipleştirme kararı alarak, yine yandaşlarını koruma kaygısı içerisindedir.

Değişimler ve dönüşümler halkın taleplerine göre yapılır. 100 yıldır eğitim veren ve 3. derece tarihi eser olan okulumuz, okul dönüşümlerinde önce ortaokul olmuş, ardından 2013 Mayıs ayında da İmam Hatip Ortaokulu yapılmıştır.

Okulumuz, AKP  politikalarının planlı sonucu olarak bakımsız bırakılmıştır. Bilinçli olarak yıllarca hiçbir devlet desteği almayan, bakımı yapılmayan, tuvaletleri temizlenmeyen okulumuz, şimdi İmam Hatip olarak başka bir kitleye cazip hale getirilmiştir.

Acıbadem İmam Hatip Lisesi’nin ortaokul kısmı buraya taşınarak, bu mahalle dışından bindirme kayıtlarla İmam Hatip eğitimi almak isteyen kitleye her türlü imkânın sunulduğunu görüyoruz. Çocuklarımızın burada eğitime devam edip edemeyecekleri, hangi okula gönderilecekleri, arkadaşlarından öğretmenlerinden ayrılıp ayrılmayacakları düşünülmeden, velilerin ve çocukların psikolojilerini hiçe sayarak yapılan bu uygulamaya, başta Acıbadem ve Yeldeğirmeni sakinleri olmak üzere tüm Kadıköylüler olarak asla izin vermeyeceğiz.

4+4+4 UYGULAMASI ÖĞRENCİLERİ SÜRGÜN ETTİ…

Eğitimde 4+4+4 uygulaması; öğrenciler, öğretmenler ve veliler için sorun üretmeye devam ediyor. Eğitimin demokratik, laik, bilimsel, parasız olması prensibiyle bağdaşmayan 4+4+4 uygulamaları sonucunda, pek çok öğrenci okulundan adeta sürgün edilmiştir. Binlerce öğretmen, okullarından ayrılmak zorunda kalmıştır. Okulları ellerinden alınan veliler, servislere mahkum edilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeler, ilk ve orta öğretimde içinden çıkılmaz yeni sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Gerek siyasal iktidarın dayatmaları sonucu, gerekse de iktidara şirin görünmek isteyen Milli Eğitim yöneticilerinin gayretkeş tutumları nedeniyle, pek çok lise ve ilköğretim okulu İmam Hatip İlkokulu’na dönüştürülmüştür. Bütün Türkiye’de adeta İmam Hatipleştirme yarışına girilmiştir. Bu yarışta öğrencilerin ihtiyaçları, eğitim biliminin gerekleri ve velilerin talepleri yok sayılmaktadır.

Bölgemizde bulunan Özdemiroğlu İlköğretim Okulu da, bu öğretim yılından itibaren İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürülmektedir. Diğer okullarda olduğu gibi, bu okulumuzun dönüştürülmesi de öğrenci ve velilere bir dayatma şeklinde yapılmaktadır. Bu öğretim yılında Özdemiroğlu İlköğretim Okulu’nda ilk ve ortaokula başlayacak olan çocuklarımız, kendi sokaklarındaki okullarından adeta sürgün edilecek, okulları ellerinden alınacaktır.

Bu duruma karşı semt sakinleri ve öğrenci velileri, topladıkları 7 bin’in üzerindeki imza ile bu dönüşümü istemediklerini ortaya koymuşlardır. İmam Hatip Ortaokulu’na şu ana kadar kayıt yaptıran öğrencilerin önemli bir bölümünün farklı bölgelerden geldiğini biliyoruz. Dolayısıyla bu okulun dönüştürülmesi, semt sakinlerinin ve öğrencilerin talebi değildir. Bu bir dayatmadır.

Özdemiroğlu İlköğretim Okulu öğrenci ve velilerinin okullarına sahip çıkmak için sürdürdükleri mücadelenin yanındayız. Yanında olmaya devam edeceğiz. Tıpkı okula başlama yaşının 60 aya çekilmesi yanlışından vazgeçildiği gibi, Özdemiroğlu İlköğretim Okulu ve bütün diğer okulların dönüştürülmesinin iptal edilmesini istiyoruz.

Genel liselerin dönüştürülmesi sonucu Anadolu Liselerine yerleşemeyen öğrencilerin Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi ya da özel okul seçeneklerine mahkum edilmesi, bu öğrencilerimizin akademik eğitim haklarının engellenmesi demektir. Dolayısıyla bu öğrencilerimizin de uğratıldıkları bu haksızlığın derhal sonlandırılmasını istiyoruz. Bu bağlamda Milli Eğitim yetkililerini eğitimcilerin, öğrenci ve velilerin, sendikamızın taleplerini ve önerilerini dikkate almaya çağırıyoruz.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir