Kadıköy’de “Sanatçılar Forumu”...
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de “Sanatçılar Forumu”…

Kadıköy’de “Sanatçılar Forumu”…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

“Sanat, doğada saklıdır ve onu bulana aittir.” Ne kadar anlamlı bir söz… Sanatçı, toplumsal duyarlılığa katkı sağlayacak etkinliklerden uzak durabilir mi? Kendini ondan soyutlayabilir mi? Elbette hayır… Sanatçının vizyonu ve misyonu zaten o… “Yaşamla barışık ve yaşama dair her şeyle kucaklaşmak…”

Caferağa Mahalle Evi, yine sanatçılar ile önemli bir etkinliğe imza attı. Toplumumuzda bizleri ilgilendiren her konuda “Ne yapabiliriz?” sorusuna karşılık bulmaya çalıştılar. Kadıköylü sanatseverlere çağrı, şu sözlerle yapıldı:

“Pazar günleri güzeldir. Havanın durumu ne olursa olsun aydınlıktır gökyüzü… İnsanı neşeli olmaya, umutlu olmaya, sokağa çıkmaya çağıran pazarlardan bir Pazar, Kadıköylü sanatçılar olarak sizi Hacı Şükrü Sokağı’na davet ediyoruz.

Her gün binlerce insan gelip geçer bu sokaktan… Şarkı söylemeye, kitap okumaya, oyunlar oynamaya, dans etmeye ve tanışmaya gideceğiz! Sen de gel! Enstrümanını, boyalarını, kalemlerini, kitaplarını, yazılarını da getir. Fırından taze çıkmış poğaçan varsa onu da al gel…

Evde sıkılan annenle, sokakta oynamak isteyen çocuğunla ya da kardeşinle gel… Elinden tutup sevgilini, pedalına basıp sevgilini getir. İstersen ceketini giy, sadece kendini getir.

Sokağa çıkmak için Pazar en güzel gün!”

*      *      *      *

Hacı Şükrü Sokak’ta “Yaşama dair” konuşmaların yapıldığı sokak etkinliğinde müzik dinletisi; duvar gazeteleri, şiirler, fotoğraf sergileri, kitap dergi stantları içinde bir “ses” oldu.

Katkı verenler ise çoğunluğu Kadıköylü sanatçılardı. Yazarı, şairi, gazetecisi, müzisyeni ve sokak sakinleri ile dingin ana ses getirdiler. Kavgasız ve anlamlı günü paylaştılar. Bunun belli aralıklarla, uzun soluklu olacağını belirttiler. İlgililer, Caferağa Mahalle Evi’ne sanatçı katkılarını beklediklerini de vurguladılar.


Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir