Kadıköy’de Aralık ayı, “Kitap” ayı...
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de Aralık ayı, “Kitap” ayı…

Kadıköy’de Aralık ayı, “Kitap” ayı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Ülkemizde sosyal, ekonomik ve siyasal alanda önemli gelişmeler olmasına rağmen; kitap, dergi ve gazete okuma konusunda ne yazık ki problemlerimiz devam ediyor.

Türkiye, kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkesinin gerisinde kalmış durumda… Japonya’da toplumun yüzde 14, Amerika’da yüzde 12’si, İngiltere ve Fransa’da yüzde 21’i düzenli olarak kitap okur iken; Türkiye’de bu durum yüzde 0,01… Televizyon izleme oranı ise yüzde 94!..

Sanata, sanatçıya büyük önem veren ve onları elinden geldiğince destekleyen Kadıköy Belediyesi, düzenleyeceği etkinliklerle Aralık ayını "Kitap" ayı yapmaya hazırlanıyor. Düzenli olarak Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen "Okuma Atölyesi" etkinliği, 3 Aralık’ta Simone de Beauvoir’dan "Başkalarının Kanı" adlı kitabın okunmasıyla başladı. Aynı etkinlik kapsamında 17 Aralık 2013’te Mithat Cemal Kuntay "Üç İstanbul", 31 Aralık 2013’te İvo Andriç "Drina Köprüsü", Prof. Dr. A. Didem Uslu yönetiminde okunacak.

Kozyatağı Kültür Merkezi’nde, 7 Aralık 2013 tarihinde Zülfü Livaneli’nin "Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm" adlı eseri ile 21 Aralık 2013 tarihinde Gabriel Garcia Marquez’in "Kırmızı Pazartesi" adlı eseri sohbet konusu oluyor. Etkinlikte, Yazar Fatma Burçak’ın eşliğinde Türk ve Dünya edebiyatından farklı kitaplar okunarak, sohbet edilecek.

KADIKÖY KİTAP GÜNLERİ 7. KEZ GERÇEKLEŞECEK…
   
Bu yıl 7.’si gerçekleştirilecek olan Kadıköy Kitap Günleri’ne ise Caddebostan Kültür Merkez ev sahipliği yapacak. 7. Kadıköy Kitap Günleri, 12 Aralık saat 18.00’de onur konuğu gazeteci-yazar Hıfzı Topuz’un yapacağı konuşma ile açılacak. Söyleşi programı, 13 Aralık Cuma Günü saat 13.00’de, Astrolog Hande Kazanova ve Yazar-Sağlıklı Yaşam Koçu Yasemin Soysal ile başlayacak.

KİTAPLARINI KADIKÖYLÜLER İÇİN İMZALAYACAKLAR…

Prof. Dr. İlber Ortaylı ise, "Tarihi Tiyatro Eserleri" konusuyla 14 Aralık 2013 Cumartesi Günü Büyük Salon’da Kadıköylü okurlarla buluşacak. Kadıköy Kitap Günleri etkinliği süresince aralarında Yalvaç Ural, Ahmet Ümit, İlber Ortaylı ve Feyza Hepçilingirler’in de bulunduğu birçok yazar, kitaplarını Kadıköylüler için imzalayacak.

Çiçero’nun dediği gibi; “Kitapsız bir ev, ruhsuz cesede benzer…”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir