Kadıköy’de bina duvarları tuval olacak...
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de bina duvarları tuval olacak…

Kadıköy’de bina duvarları tuval olacak…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi, yurtdışından gelen ünlü sokak sanatçılarının katılımıyla “Duvar Sanatı Festivali” yapıyor. “Mural-İst” adıyla 11 Haziran’da başlayacak festivalde, Yeldeğirmeni’nde bulunan dört binanın dış cepheleri; Meksika, Polonya, Arjantin ve Şili’den gelen sokak sanatçıları tarafından rengarenk dev boyutlu resimlerle süslenecek.

11-22 HAZİRAN TARİHLERİ ARASINDA…

Mahalle aralarındaki binaların büyük sağır duvarlarının resim tuvaline dönüştüğü “Mural-Art”, yani Duvar Sanatı, dünyada giderek popülerlik kazanan bir sanat türü… Büyük, boş ve çoğunlukla ürkütücü gözüken sağır bina cephelerinin, sokak sanatçılarının sihirli dokunuşlarıyla renkleneceği “Mural-İst Festivali”, Kadıköy’de 11-22 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

ŞİLİ, ARJANTİN, POLONYA VE MEKSİKA’DAN KADIKÖY’E…

Kadıköy Belediyesi, geçen yıl ilgi toplayan festivali bu yıl dört yabancı sokak sanatçısıyla tekrarlayacak. Bu yıl, Kadıköy Belediyesi’nin daveti ile Şili’den sıcak ve yerel motifler içeren çalışmalarıyla Intı, Arjantin’den deneyimli sokak sanatçısı Jaz, Polonya’dan 3 kişilik ekibiyle gelen Etam Cru, Meksika’dan ise son yıllarda Avrupa’da yaptığı resimlerle dikkat çeken Saner adlı ünlü sokak sanatçıları İstanbul’a gelecek.

H Hostel’in sponsorluğunda, ÇEKÜL’ün katkısıyla gerçekleştirilecek festivalde yabancı sokak sanatçıları, kendi özgün resimleriyle Yeldeğirmeni’nde bulunan ve özel olarak seçilen binaların duvarlarına yeniden renkli bir hayat verecekler.

GEÇEN YIL ÜÇ SANATÇI HARİKALAR YARATMIŞTI…

Yeldeğirmeni Mahalle Yenileme Projesi kapsamında, Kadıköy Belediyesi’nin ilk kez geçen yıl yaptığı festivalde İtalyan Pixel, Nüshet Efendi Sokak’ta; Fransız Amose, Karakolhane Caddesi’nde; Alman Dome ve Brezilyalı Cladio Ethos ise Misakı Milli Sokak’ta binaların duvarlarını tuval olarak kullanmış ve beğeni toplayan resimler yapmışlardı.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir