Kadıköy’de bir garip göçmen hikâyesi…
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de bir garip göçmen hikâyesi…

Kadıköy’de bir garip göçmen hikâyesi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ün hemen her cadde ve sokağında, saat ve parfüm satan siyahi göçmenleri görmek mümkün… Son on yılda toplum ile adaptasyon sürecini önemli ölçüde tamamlayan göçmenler, beraberinde çeşitli soruları ve sorunları da getirdi.

Birçok ülke ile vizelerin kalkmasının ardından, saat satan zencilerin sayısının önemli ölçüde arttığı gözlemlenebiliyor. Peki, kim bu göçmenler? Nerede, nasıl yaşıyor, nasıl geçiniyorlar?..

TOPLUM BİLİNÇALTINDA KAYGILI…

Çoğunlukla Afrika ve Amerika kıtasından Türkiye’ye göçen göçmenlerin bir kısmının oturma izni olmadığı biliniyor. Öğrenci olan kesimin dışında, bloglarda zenci göçmenlere yönelik çeşitli paylaşımlar ise toplumun kaygılarını ortaya koyuyor.

ESNAF VERGİSİNİ VERİRKEN, KAYITDIŞI SAAT ve PARFÜM SATMALARI NE KADAR DOĞRU?..

Kadıköy ve İstanbul genelinde birçok saat işletmesi ve parfümeri, yasal yolu seçerek vergi gibi kamusal gereklilikleri öderken, hemen her adım başında kayıtdışı saat ve parfüm satılması, çeşitli soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Esnaf, kayıtdışı satışın aynı zamanda ekonomiye de olumsuz yansıdığına dikkat çekiyor.

NASIL GEÇİNİYORLAR?..

Ortalama 5-15 TL arası saat ve parfüm satmaya çalışarak geçimlerini sağladıkları görülen göçmenlerin, Eminönü gibi merkezi noktalardan kilo ile saat aldığı, ardından saatleri tane hesabı seyyar olarak sattıkları biliniyor. Özellikle düşük gelir grubu, ucuz saat ve parfüme ilgi gösteriyor.

“BU ÜLKENİN İŞPORTACISI OLACAKSA, GARİBANIMIZ OLSUN”…

Sosyal paylaşım siteleri ve bloglarda, zenci göçmenlere yönelik çeşitli söylemler dikkat çekiyor. “Uludağ Sözlük” adlı blogda yorumcuların, “Görüldüğü yerde polis tarafından sınırdışı edilmesi gereken saatçi zencilerdir. Bu ülkenin işportacısı olacaksa, gariban vatandaşı olsun, elin zencisi değil…” gibi birçok ifadesi, halkın kaygılı olduğunu gözler önüne seriyor.

KÖTÜ İRADELERE TESLİM OLABİLİRLER Mİ?..

Kaygılar arasında, ekonomik koşulların getirebileceği buhran nedeniyle uyuşturucu vb. kötü iradelerin, göçmenleri etkisi altına alabileceği yer alıyor. Sosyal paylaşım siteleri ve bloglarda bu kaygılar yer yer dillendirilirken, kişilere direkt ithamda bulunmamak kadar, söz konusu sorunların meydana gelebileceğinin de ihtimal olduğunun altı çiziliyor.

ÖĞRENCİSİ DE VAR, KAYITDIŞI DA…

Toplumun “ırk ayrımcılığı tuzağı”na düşmemesinin önemine dikkat çekilirken, bununla birlikte Türkiye’de yasal koşullarda yaşayan ve öğrenci olan kitlenin de altı çiziliyor. Ancak, birçok göçmenin Kadıköy ve İstanbul genelinde kayıtdışı olduğu da kamuoyuna sıkça yansıyan gelişmeler olarak yerini aldı.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir