Kadıköy’de Cumhuriyet’in 93. yılına özel sergi
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de Cumhuriyet’in 93. yılına özel sergi

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümü ve Galeri İstanbul 1881’in açılışı nedeniyle İngiliz ressam Ned Pamphilon tarafından bugüne kadar resmedilen tüm Atatürk eserleri, “Bu Kalp Seni Unutur Mu?” adlı sergide bir araya geliyor.

İstanbul’un ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal ve uluslararası tüm platformlarda sanat aracılığı ile tanıtımlarına katkı sağlamak amacıyla 2 yıl önce kurulan ve Kadıköy Bahariye’de hayata geçen yeni sanat merkezi Galeri İstanbul 1881, sanat çalışmalarını yönettiği İngiliz ressam Ned Pamphilon ile Cumhuriyet’in 93. yılı ve Galeri İstanbul 1881’in açılışı nedeniyle “Bu Kalp Seni Unutur Mu? Ned Pamphilon Atatürk Resimleri” sergisine ev sahipliği yapıyor. Galeri İstanbul 1881’de 11 Kasım’a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek sergide, yaklaşık 30 adet Ned Pamphilon eseri yer alıyor.

ATATÜRK GÜLÜMSÜYOR…

kadikoyde-cumhuriyete-ozel-sergi-2İstanbul ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili sanat çalışmalarıyla ön plana çıkan İngiliz ressam Ned Pamphilon; “İstanbul 1881, kurulduğu ilk günden itibaren sanatımı destekleyen bir platform oluşturdu. Bu destek çok önemli bir sergi ile yine devam ediyor. “Bu Kalp Seni Unutur Mu?”, çok samimi bir şekilde tüm insanlara sorduğumuz bir soru. Bunu sergi başlığı yaparak dikkat çekmeyi ve insanları resim sanatına doğru yönlendirmeyi hedefledik. Umarım herkesin beğeneceği güzel bir sergi olur. Sergide yer alan eserler arasından benim için en çok ön plana çıkan eser, ‘Atatürk Gülümsüyor’ tablosu. Nedeni ise son derece basit… Yaşadığımız çağda tüm dünyada şartlar ne kadar kötü olursa olsun, bence 1. Dünya Savaşı’nda Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktığı zaman diliminde olduğu kadar kötü değil. Bu yüzden, Mustafa Kemal Atatürk gülümsüyor. Sanat ile insanları Atatürk’ün barışına davet etmek istiyorum” diyerek, kendisinin kalbinde Mustafa Kemal’in çok ayrı bir yeri olduğunu ifade etti.

Cumhuriyet

ÇAĞDAŞ CUMHURİYET İÇİN EL ELE…

“Bu Kalp Seni Unutur Mu?” sergisi hakkında görüşlerini bildiren Galeri İstanbul 1881 Genel Müdürü Alp Armutlu ise şunları ifade etti: “İki sene once AVM koridorlarında gerçekleştirdiğimiz aktiviteler esnasında bugünleri hayal ederek kurulduk. Şimdi artık tüm sanatseverleri kendi yerimizde ağırlayacağız. Özellikle Cumhuriyet’in 93. yılında bir Atatürk sergisi ile İstanbul’a merhaba diyebilmek çok kolay değil, ancak inanılmaz mutluluk verici. Çağdaş Cumhuriyet’in tüm kazanımları için sanat dünyası ile el ele çalışacağız ve üreteceğiz. İlk sergimizde iş ortağımız, dostumuz, İstanbul’u bizden daha iyi tanıyan Ned Pamphilon ile farklı bir Atatürk sergisiyle sanatseverlerin hizmetindeyiz. 11 Kasım’a kadar sürecek sergimiz için tüm vatandaşlarımızı ve özellikle çocuklarımızı sergimize bekliyoruz.” Armutlu, sanat ile kurumsal çalışmaları birleştirerek bazı yeni konsepte sahip sergiler için dünyanın farklı kıtalarında da İstanbul ve Mustafa Kemal Atatürk’ü tanıtmak için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını sözlerine ekledi.

Cumhuriyet

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir