Kadıköy’de deprem korkusu!..
 Kadir Toprakkaya

Kadıköy’de deprem korkusu!..

Kadıköy’de deprem korkusu!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Uzmanların ardı ardına uyarılar yaptığı Adalar fayına en yakın konumdaki ilçelerden biri olan Kadıköy’de, Çanakkale-Gökçeada depreminin ardından kaygılar arttı. Ünlü profesörler, depremin bölgenin aktif olduğu mesajını verdiği açıklayınca, gözler yeniden felaket senaryolarına çevrildi.

Yapılarının büyük bölümü eski olan Kadıköy’ün depremden en çok etkilenecek ilçeler arasında yer alması nedeniyle kaygının haklılığının altı çizilirken; Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Gökçeada’da meydana gelen 5,3 şiddetindeki depremle ilgili olarak "Meydana gelen deprem, beklenen bir durumdu. Deprem, yerkabuğunun stresinin boşalmadığını, aksine bölgenin aktif olduğunu ortaya koydu" diyerek uyarıda bulundu.

FAY UÇLARINA GERİLİM YÜKLENDİ…

Gökçeada yakınlarındaki 5,3 büyüklüğündeki depremin, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın en batısında oluştuğunu vurgulayan Ersoy, söz konusu bölgede daha önce de açıklanmış bazı etkili depremlerin meydana geldiğini hatırlatarak, şunları ifade etti:

"Bu bölgede Kuzey Anadolu Fayı’nın saçılması, bir başka deyişle kollara ayrılması sonucu orta kısım çökerek, Saros Körfezi’ni oluşturmaktadır. Bu fay zonunun güneyinde yer alan Gökçeada ise, bu fay hareketleriyle yükselmiş bir yükselim alanıdır. Morfolojisini fayların ve depremlerin yarattığı tektonizmaya borçlu olan Gökçeada’nın kuzey kısmı, bu yüzden daha sarp araziye sahip olup, kıyıları aktif faylarla kesilmektedir.

Söz konusu bu deprem, kara üzerindeki Tepeköy-Kuzu Limanı arasındaki güncel fayların biri üzerinde gerçekleşmiş olabilir. Fakat bunun arazi gözlemleriyle denetlenmesi gerekmektedir. Bu depremler, Saros ile Tekirdağ Deniz Çukuru arasında kırılan Kuzey Anadolu fay zonunun olduğu bölgeyi geçici bir süre için rahatlattı, ancak fayın her iki ucunun olduğu bölgelere gerilim yükledi. Gökçeada’da meydana gelen depremler, bu gerilimin sonucunda oluştu."


Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir